Niedaleko

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

InfoGdansk
19 maja, 2017
Betonowa podstawa artyleryjska stanowiska B1 Bruno.
Zdjęcie: Betonowa podstawa artyleryjska stanowiska B1 Bruno.

W helskiej przestrzeni mnóstwo nawiązań do tematyki obrony półwyspu z września 1939 roku. Oddziały hitlerowskie przejęły polskie stanowiska dopiero 2 października, był to zatem najdłużej broniony skrawek Rzeczypospolitej.

Bateria „Schleswig-Holstein” – z Półwyspu Helskiego na wybrzeże Atlantyku

Dowództwo niemieckie dobrze rozumiało obronne znaczenie helskiego półwyspu, stąd decyzja o budowie potężnej baterii  „Schleswig-Holstein”, która  z trzema Adolfkanone (kal. 406 mm) miała definitywnie zamknąć dostęp do akwenu Zatoki Gdańskiej. Powstało sześć wielkich obiektów: dwa magazyny, trzy stanowiska artyleryjskie (B1-Anton, B2-Bruno i B3-Caesar) i wieża kierowania ogniem.

Potężne armaty ostatecznie nie zostały bojowo wykorzystane, zdemontowane działa wzmocniły obronność tzw. Wału Atlantyckiego. Po zakończeniu II wojny światowej obiekty objęło polskie wojsko, a helska przestrzeń jakby wyblakła w historycznej pamięci Polaków.

Zaniedbanymi i rozszabrowanymi obiektami zainteresowali się pasjonaci lokalnej historii skupieni w Sekcji Militarnej Stowarzyszenia „Przyjaciół Helu”. Przy wsparciu lokalnych władz część kompleksu artyleryjskiego dostosowano do celów wystawienniczych, w dniu 1 maja 2006 roku w Muzeum Obrony Wybrzeża pojawili się pierwsi goście. Zainteresowanie działalnością placówki szybko przerosło wszelkie prognozy i oczekiwania…

Opisywane muzeum jest miejscem wartym odwiedzin i głębszej uwagi, nagromadzenie autentycznych eksponatów może przyprawić o zawrót głowy. Wystawy emocjonalnie opisują tematykę obrony z jesieni 1939 roku, ale też dramaturgię ewakuacji niemieckiej ludności cywilnej z roku 1945.

Wielkim atutem placówki jest autentyczność obiektów i taka realność ich historii, tego brakuje wielu nowym i zbyt nowocześnie zaaranżowanym obiektom muzealnym. W sklepiku szeroka gama nieszablonowych pamiątek i ciekawych wydawnictw.

Wystawy w Muzeum Obrony Wybrzeża

Muzeum Obrony Wybrzeża działa od 2006 roku,  w tym czasie nastąpił dynamiczny rozwój tej placówki, w jej ramach funkcjonują ekspozycje:

Wieża dalmierza;
Stanowisko artyleryjskie Bruno;
Stanowisko artyleryjskie baterii cyplowej;
Muzeum Helu;
Muzeum Kolei Helskich.

Wieża dalmierza

W obiekcie mieścił się punkt dowodzenia baterią, w wieży zainstalowano dalmierz i dalocelownik, z wykorzystaniem tego sprzętu kierowano ogniem artyleryjskim. Na kolejnych kondygnacjach ciekawe wystawy, m.in. przedstawienie postaci Karola Olgierda Borchardta – kapitana żeglugi wielkiej i wybitnego pisarza marynistycznego. Warto dłużej postudiować mapę poglądową Półwyspu Helskiego czy tez zapoznać się z zasadami działania dalmierza i dalocelownika. Na szczycie masywnej wieży taras widokowy z kapitalną panoramą – kompozycją helskiego cypla i bałtyckiego bezkresu.

 

Stanowisko artyleryjskie dawnej Baterii im. H. Laskowskiego

Bateria powstała w latach 1935-36 jako kluczowe ogniwo helskiego systemu obrony. Cztery działa Bofors wz. 30 kal. 152,4 mm doskonale sprawdziły się w trakcie kampanii obronnej 1939 roku, na cały wrzesień odebrały Kriegsmarine swobodę operacyjną w najważniejszej części Zatoki Gdańskiej. 25 września bateria stoczyła zwycięski pojedynek z dwoma (!)  niemieckimi pancernikami. Wielkie w tym zasługi kpt. mar. Zbigniewa Przybyszewskiego, którego kwalifikacje i wybitne dowodzenie przeszły do legendy obrony Wybrzeża. Po wojnie odbudowaną baterię wyposażono w radzieckie działa typu B-13. Muzeum Obrony Wybrzeża objęło zachowane stanowisko artyleryjskie z radzieckim działem, w części podziemnej wystawa poświęcona wspomnianemu wyżej dowódcy.

Stanowisko B1 Bruno

Najważniejsza część Muzeum Obrony Wybrzeża działa w stanowisku artyleryjskim B-1 Bruno. Helskie działa nie zostały ostatecznie bojowo wykorzystane, po demontażu jako bateria Lindemann wzmocniły obronność Wału Atlantyckiego. Pozbawione armaty stanowisko i tak działa na wyobraźnię, zwłaszcza ogromna podstawa artyleryjska z prowadnicami.
W obiekcie m.in. wystawy:
Sala kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego;
32 dni obrony Helu;
Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku;
Wojsko i medycyna;
Historia granatów ręcznych;
Morskie tragedie w 1945 roku;
i wiele innych.

Ekspozycje w bogatej i doskonale dobranej oprawie dźwiękowej. W sąsiedztwie stanowiska skansen uzbrojenia z artylerią z czasów II wojny światowej, m.in. słynnym niemieckim działem przeciwlotniczym kal. 88 mm.

Muzeum Helu

Placówka funkcjonuje w stanowisku B-1 Anton, początkowo działała pod nazwą Muzeum Przyrodniczo-Etnograficzne. Wystawa dotyczy lokalnej historii i życia codziennego w helskiej okolicy, do tej tematyki ciekawie odnoszą się: wnętrze helskiego domu rybackiego, kuźnia, stolarnia i całe zestawy przedmiotów codziennego użytku.

 

Muzeum Kolei Helskich

W dawnym magazynie amunicyjnym baterii Schleswig-Holstein zobaczyć można ekspozycje opisujące historię i rozwój helskich kolei – zarówno linii szerokotorowej zbudowanej w ciągu 9 miesięcy w 1921 roku, jak też sieci wojskowych kolejek wąskotorowych budowanych przez całe 20-lecie międzywojenne, a następnie rozbudowywanych w czasie okupacji niemieckiej.
Do siedziby Muzeum Kolei Helskich turystów dowozi druga z linii kolejki wąskotorowej Muzeum Obrony Wybrzeża, przy magazynie  wystawa plenerowa z uratowanym przed zezłomowaniem taborem kolejowym,  zarówno wąskotorowym, jak i szerokotorowym.

NFORMACJE
Muzeum Obrony Wybrzeża
ul. Helska 16, 84-150 Hel;
e-mail: mow@helmuzeum.pl
tel. stacjonarny: 58 697-888-537