Rozmaitości

Krótka historia laptopów

InfoGdansk
11 stycznia, 2024

Komputery przenośne na dobre zrosły się z codziennym funkcjonowaniem i znajdują szerokie zastosowania w biznesie, edukacji, pracach biurowych, a z odpowiednią wydajnością służą nawet najbardziej wymyślnym formom cyfrowej rozrywki.

Nie zawsze tak jednak było, mimo że idea przenośnego sprzętu komputerowego narodziła się kilkadziesiąt lat temu, to przez długi czas laptopy ustępowały pod wieloma względami komputerom stacjonarnym, a ze względów cenowych były niedostępne dla większości użytkowników.

Narodziny laptopów – niepozorne początki

Pierwsze komputery onieśmielały wielkimi gabarytami i przypominały bardziej szafy o przeskalowanych gabarytach. Znaczący przełom wyznaczyły komputery osobiste, ale mimo że były oznaką przyspieszającego postępu technicznego, to ich użytkownie było często dalekie od komfortu i wygody. Przez długi czas tak zwane pecety przypominały sporych rozmiarów pudła wciskane w ciasne podbiurkowe prześwity, ich hałaśliwość potrafiła rozwiać wszelkie oznaki skupienia, a do rozpaczy doprowadzało też uciążliwe okablowanie związane z tego rodzaju wyposażeniem. Jako wielkie ograniczenie odbierano też konieczność stałego dostępu do sieci zasilania.

Na szczęście raz jeszcze potwierdziła się zasadność powiedzenia „potrzeba matką wynalazków”, stąd coraz bardziej obiecujące poszukiwania bardziej wygodnych i przystępnych rozwiązań.
W 1968 roku Allan Kay z laboratorium Xerox PARC zaproponował koncepcję przenośnego komputera z własnym ekranem, klawiaturą i wbudowanym akumulatorem. Ten śmiały projekt zaistniał pod nazwą DYNABOOK, ale w ówczesnych realiach technologicznych i rynkowych był bardziej zestawem teoretycznych założeń i w oczekiwanej przez Allana Kaya formie nie został zrealizowany, wyznaczył za to kierunki dalszego rozwoju i technologicznych poszukiwań.

Dopiero w latach 70-tych skonstruowano pierwsze namiastki przenośnych komputerów, ale taki mobilny z nazwy Special Computer APL Machine Portable ważył aż 25 kg i wymagał stałego dostępu do zasilania.

Pierwszym dostępnym komercyjnie komputerem przenośnym stał się Grid Compass Computer 1109, ale mimo przyjaznych gabarytów i zainteresowania pracowników NASA – nie przyjął się na przyspieszającym rynku komputerowym. Przełom nastąpił w 1981 roku, gdy firma Epson zaproponowała pierwszy laptop z prawdziwego zdarzenia – Epson HX-20 z zintegrowaną klawiaturą, ekranem ciekłokrystalicznym, magnetofonem i drukarką.

Laptopy Lenovo ThinkBook 14

Droga do komputerowej mobilności była więc długa, postęp w tej dziedzinie zdynamizowało wejście w branżę firm z Dalekiego Wschodu, między innymi odważnie działającej chińskiej firmy Lenovo. Skutkiem tej ekspansji był coraz bardziej odczuwalny spadek cen tego rodzaju urządza\eń, dzięki któremu komputery przenośne (zwane coraz częściej laptopami) trafiały pod przysłowiowe strzechy.

W ofercie chińskiej firmy Lenovo każdy znajdzie coś dla siebie, w sprzedażowym asortymencie kilka linii produktowych o różnych charakterystykach i możliwościach proponowanego sprzętu.

Wielu użytkowników komplementuje laptopy Lenovo ThinkBook 14. Decyduje o tym wysoka wydajność, uniwersalność i ciekawy design wspomnianego laptopa. Solidna i wykonana z aluminium obudowa nasuwa przyjazne skojarzenia z profesjonalizmem biznesowym, pasuje też do coraz bardziej popularnych trendów minimalizmu użytkowania.

Wydajne procesory Intel lub AMD w połączeniu z mocnym pakietem pamięci RAM i szybkim dyskiem SSD zapewnia oczekiwaną sprawność działania.

Atutem tej linii laptopów jest ekran z matową matrycą IPS z szerokimi kątami widzenia, zatem z użyciem tego laptopa można wydajnie pracować nawet przy mniej korzystnych warunkach oświetleniowych.

Laptopy serii ThinkBook 14 wyróżniają się szerokim zestawem portów i złączy. W laptopach tej rodziny działają złącza: RJ-45 (LAN), HDMI 1.4, USB 3.1 gen. 1 (USB 3.0), USB Typu-C, wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe, USB 2.0, czytnik kart pamięci 4 w 1 (SD, SDHC, SDXC, MMC) i inne, dzięki temu laptop można zmienić w lokalne i bardzo skuteczne centrum zarządzania.

Użytkownicy chwalą też wygodne w użyciu klawiatury, ze szczególnie przydatną funkcją jej podświetlania.

Bezpieczeństwo użytkowania zwiększają moduł TPM 2.0, ponadto czytnik linii papilarnych oraz proste rozwiązanie w postaci mechanicznej zasłony kamerki internetowej.
Zatem urządzenie ThinkBook 14 można uznać za wykazujący charakterystykę Ultrabooka laptop biznesowy, doskonały dla przedsiębiorców i w zastosowaniach biurowych.

Laptop z tej serii kupić można w sklepie internetowym delkom.pl, który od przeszło dwóch dekad sprawnie obsługuje komputerowe zapotrzebowanie na terenie całego kraju.

Materiał zewnętrzny.