Rozmaitości

Jak prawidłowo czyścić klimatyzację: Przewodnik po wyborze i stosowaniu płynów do czyszczenia systemu

InfoGdansk
2 maja, 2023

Klimatyzacja to siedlisko dla drobnoustrojów, czego powodem jest wilgotne środowisko, sprzyjające namnażaniu się bakterii i grzybów. Stąd też regularnie powinno się przeprowadzać odgrzybianie i czyszczenie systemu. W przypadku samochodu najlepiej przeprowadzić je przed sezonem letnim, w którym następuje wzmożone używanie klimatyzacji. Jeżeli chciałbyś samodzielnie dokonać czyszczenia klimatyzacji, to przygotowaliśmy krótki przewodnik, który podpowie, jak zrobić to poprawnie.

 

Aby bezpiecznie korzystać z klimatyzacji, to obowiązkowo powinno się czyścić ją przynajmniej raz w roku. Choć zaleca się wykonywać odgrzybianie dwukrotnie – przed sezonem i po sezonie, czyli wiosną i na jesień. Aby móc przystąpić do działania, najpierw konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne preparaty, jak płyn do czyszczenia klimatyzacji.

 

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku

Miejscem, w którym kumuluje się największa ilość drobnoustrojów, jest parownik. A to dlatego, że podczas pracy klimatyzacji znajduje się na nim szron, który topnieje po wyłączeniu chłodzenia. Takie wilgotne środowisko to istny raj dla grzybów, pleśni i bakterii. I dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie systemu. Jak je przeprowadzić? W pierwszej kolejności należy zdjąć filtr kabinowy, zlokalizowany w okolicach podszybia. Następnie należy przygotować sobie swobodny dostęp do parownika po to, aby można było rozprowadzić na nim płyn do czyszczenia klimatyzacji.

 

Jeżeli na obudowie parownika widoczne są liście czy innego rodzaju zanieczyszczenia, to należy je wszystkie usunąć. Kiedy obudowa będzie czysta, to można ją otworzyć, zaaplikować na parownik preparat czyszczący, a następnie zamknąć i pozostawić środek na ok. 5-10 minut (w zależności od rodzaju środka). Czynność tę można powtórzyć 2-3 razy. Dla skuteczniejszego oczyszczenia można też włączyć nawiew na minimalne obroty. Preparatów do czyszczenia klimatyzacji marki Airok nie trzeba zmywać wodą – wystarczy pozostawić parownik do wyschnięcia. Po wykonaniu tych prostych czynności klimatyzacja będzie wyczyszczona, odgrzybiona i gotowa do bezpiecznej eksploatacji.

 

Wybór środka do czyszczenia systemu

Chcąc wyczyścić układ klimatyzacji, należy zakupić jeden z trzech preparatów, a mianowicie piankę, płyn lub koncentrat przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń z parownika i filtra. Zaletą pianki w aerozolu i płynu jest to, że są to gotowe produkty do użycia. Natomiast koncentrat trzeba rozrobić z wodą. Proporcje uzależnione są od tego, jak zanieczyszczony jest system klimatyzacji. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące rozrabiania koncentratu znajdują się na opakowaniu. Bez względu na wybór środka czyszczącego, chemia do klimatyzacji marki Airok wyróżnia się tym, że jest łatwa w aplikacji, niezwykle skuteczna, a przy tym posiada nietoksyczny skład. W ofercie Airok dostępne są preparaty bezzapachowe, a także takie, które uwalniają woń świeżej mięty czy zielonej herbaty. 

 

Wyczyść swoją klimatyzację produktami Airok i skutecznie pozbądź się kurzu, grzybów, pleśni oraz innych niebezpiecznych patogenów z profesjonalną chemią do klimatyzacji!

 

Materiał zewnętrzny.