Wystawy

Grafiki Albrechta Dürera w Muzeum Narodowym w Gdańsku

InfoGdansk
26 maja, 2025

Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowało prawdziwą niespodziankę dla miłośników nowożytnej kultury i sztuki. W muzealnej placówce przez dwa miesiące oglądać można ryciny i rysunki Albrechta Dürera – jednego z najwybitniejszych artystów nowożytnej Europy.

Wystawa grafik Albrechta Durera będzie dostępna w Oddziale Sztuki Dawnej do 13 lipca 2025 r.

Cykl Osiem i pół tygodnia w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Ryciny i grafiki Albrechta Dürera otwierają muzealny cykl „Osiem i pół tygodnia” – prezentację grafik najwybitniejszych artystów nowożytnej Europy. W kolejnych odsłonach pokazywane będą prace tak znakomitych twórców jak Hans Holbein, Rembrandt van Rijn, Giovanni Battista Tiepolo, Pablo Picasso czy Emil Nolde. Do tego dzieła artystów mniej znanych, lecz również wybitnie utalentowanych.

Skąd nieco zagadkowy tytuł wystawowego cyklu? W ramach kolejnych wystaw prezentowane będą dzieła sztuki, których ekspozycja zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi nie może trwać dłużej niż 8 tygodni.

Rotacja grafik wykonanych na delikatnym papierze daje przy tym możliwość przedstawienia ciekawego programu muzealnego. Szerzej zakreślonym celem cyklu jest podkreślenie znaczenia rysunki i grafiki jako niezależnych form artystycznego wyrazu.

Cykl „Osiem i pół tygodnia” – program

W 2025 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędą się cztery odsłony cyklu:

Albrecht Dürer
17 maja – 13 lipca
Kuratorka: Alicja Andrzejewska – Zając

Najdawniejsze dzieła szkoły niemieckiej
18 lipca – 14 września
Kuratorka: Maja Mociewicz

Gdański artysta Bruno Paetsch (1891 – 1976)
19 września – 16 listopada
Kuratorki: Maja Mociewicz, Alicja Andrzejewska – Zając

Awangarda
21 listopada – 16 stycznia 2026
Kuratorki: Maja Mociewicz, Alicja Andrzejewska – Zając

Albrecht Dürer– wybitny artysta niemieckiego renesansu

Kim był kilkukrotnie już przywołany Albrecht Dürer? Z pewnością jednym z najwybitniejszych artystów renesansu niemieckiego. Jego twórczość w zakresie grafiki, zwłaszcza rozwinięte przez niego techniki miedziorytu, wyniosły grafikę do rangi niezależnej sztuki. Prace Albrechta Dürera zdefiniowały rozwój grafiki artystycznej w całej Europie.

Z pewnością o jego artystycznych zainteresowaniach zdecydowały podróże do Italii, kipiącej wtedy od renesansowych idei oraz nowatorskiego podejścia do zagadnień kultury i sztuki. Następnie Albrecht Dürer na dobre osiadł w Norymberdze, gdzie tworzył wspaniałe drzeworyty, miedzioryty oraz obrazy. Zamówienia spływały z kościołów, klasztorów, a najbardziej prestiżowe z dworu cesarza Maksymiliana I.

Miedzioryty Albrechta Dürera „Rycerz, śmierć i diabeł” oraz „Melancholia I” zyskały rozgłos w całej Europie. Niemiecki artysta stal się też pionierem naukowej teorii sztuki.
Wystawa grafik Albrechta Dürera jest więc wydarzeniem sporej rangi, w którym warto wziąć udział.

Skarby Muzeum Narodowego w Gdańsku

Gdańskie Muzeum Narodowe z wielu powodów warto odwiedzić. Zakres działania tej instytucji jest bardzo szeroki i obejmuje sztukę dawną, twórczość artystów współczesnych, etnografię, a nawet tematykę dotyczącą polskiego hymnu narodowego oraz kultury szlacheckiej.

Najcenniejszym eksponatem opisywanego muzeum jest bez wątpienia obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Ze względu na skomplikowane prace konserwatorskie późnogotyckie arcydzieło zostanie ponownie udostępnione dopiero pod koniec 2026 roku.