Rozmaitości

Gdańsk i Gdynia: Które dzielnice są idealne dla rodzin z dziećmi?

InfoGdansk
15 grudnia, 2023

Kto szuka mieszkań w Trójmieście?

Według portalu “Polska w liczbach”, w 2022 roku na pobyt stały w Gdańsku zameldowało się 5167 osób, natomiast w Gdyni zarejestrowano 2527 takich zameldowań. Jak wynika z danych opublikowanych przez „Informator o sytuacji społeczno-gospodarczej Gdańska za 2021 rok”, duży odsetek mieszkańców Gdańska to osoby pozostające w związku małżeńskim (2083 takich osób zameldowało się tam w roku 2021 na pobyt stały). Jeśli natomiast chodzi o wiek przyjezdnych, do Trójmiasta najczęściej przeprowadzają się osoby poniżej 35. roku życia. Można więc przypuszczać, że młode małżeństwa stanowią ważną grupę na trójmiejskim rynku nieruchomości.

Gdańsk i Gdynia – które dzielnice przyciągają rodziny z dziećmi?

Młode małżeństwa planujące zakup nieruchomości w Gdańsku lub Gdyni, stają przed wyborem dzielnicy, która spełni ich oczekiwania. Gdzie trójmiejskie rodziny mogą znaleźć wymarzone miejsce do życia? Oto kilka propozycji, które warto rozważyć:

  •   Karwiny (Gdynia) – to świetny wybór dla rodzin, którym zależy na bliskości natury. W dzielnicy znajduje się sporo terenów zielonych, które zachęcają do aktywnego spędzania czasu wolnego z dziećmi. Znajdziemy tam również liczne punkty handlowo-usługowe, przedszkola i szkoły podstawowe.
  •   Chwarzno-Wiczlino (Gdynia) – to idealna dzielnica dla rodzin, które cenią sobie ciszę, spokój i kontakt z naturą. W okolicy można znaleźć liczne parki i tereny rekreacyjne, które zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Dzielnica oferuje też dobry dostęp do placówek oświatowych.
  •   Zaspa-Rozstaje (Gdańsk) – bliskość morza, liczne tereny zielone i place zabaw, dobry dostęp do punktów handlowo-usługowych i ciekawe miejsca pracy to czynniki, które mogą zachęcać młode rodziny do zamieszkania w tej dzielnicy.
  •   Przymorze Wielkie (Gdańsk) – duża ilość terenów zielonych i placów zabaw, bliskość morza oraz dobry dostęp do placówek oświatowych sprawiają, że dzielnica ta może być idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi. Na jej terenie znajduje się również jeden z największych gdańskich parków – Park im. Romualda Reagana.

Jeśli szukasz nieruchomości w tych trójmiejskich dzielnicach, sprawdź https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/gdynia/ oraz https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/gdansk/.

Gdańsk czy Gdynia – gdzie znajdziemy tańsze mieszkania?

W przypadku młodych rodzin z dziećmi jednym z kluczowych kryteriów decydujących o wyborze nowego miejsca zamieszkania bardzo często jest cena. Które miasto może pochwalić się bardziej atrakcyjnymi ofertami na rynku mieszkaniowym: Gdańsk czy Gdynia? Według danych dostępnych na portalu rynekpierwotny.pl (stan na koniec roku 2023):

  • Za mieszkanie z rynku wtórnego w Gdańsku musimy zapłacić średnio 12 506 zł za m2. Średnia cena nieruchomości z rynku pierwotnego to natomiast 14 735 zł za m2.
  • Średni koszt mieszkania z rynku wtórnego w Gdyni wynosi 10 149 zł za m2. Za lokal od dewelopera w tym mieście trzeba natomiast zapłacić średnio 20 917 zł za m2.

Możemy więc stwierdzić, że w przypadku rodzin, które szukają tanich mieszkań z drugiej ręki, lepszą opcją pod względem cenowym będzie Gdynia. Z kolei dla tych, którzy marzą o nowym lokalu w stosunkowo atrakcyjnej cenie, interesującym rozwiązaniem może się okazać Gdańsk.

Podsumowując, i w Gdańsku i w Gdyni znajdziemy dzielnice, które mogą być idealne dla rodzin z dziećmi. Wybór nieruchomości w konkretnej okolicy zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań rodziny.