Silosy to uniwersalne konstrukcje, które znajdują szerokie zastosowanie w przechowywaniu surowców i gotowych produktów. Proces ich czyszczenia jest niezbędny w przemyśle spożywczym i paszowym, ze względu na duże ryzyko trwałego skażenia żywności oraz wstąpienia kosztownych przestojów produkcji. W pracach tego typu wykorzystuje się odpowiednio dobrane metody, a także specjalistyczne środki oraz sprzęt.
Wskazania do czyszczenia silosów
Silosy to względnie duże zbiorniki do przechowywania przede wszystkim produktów sypkich, takich jak zboże, mąka, pasza czy inne składniki. Z uwagi na spełniane funkcje magazynowe, konstrukcje takie są mocno narażone na gromadzenie się różnych zabrudzeń. Ich nadmiar podnosi ryzyko trwałego zanieczyszczenia przechowywanych produktów, a tym samym obniżenia ich jakości. Osady powstałe na osadach silosów stwarzają środowisko sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby czy pleśnie. Zanieczyszczenia takie wprowadzają utrudnienia do procesów produkcyjnych, przez co długotrwale je opóźniają i powodują kosztowne przestoje. Celem czyszczenia zbiorników jest zatem nie tylko eliminacja zabrudzeń, ale też utrzymanie ciągłości produkcji.
Główne etapy czyszczenia
Profesjonalne czyszczenie zbiorników przemysłowych jest złożonym procesem, który wymaga bardzo starannego zaplanowania. Pierwszy etap polega zwykle na dokładnym opróżnieniu silosu z wszelkich pozostałości. W zależności od specyfiki przechowywanych produktów, na dnie i ścianach zbiornika mogą się gromadzić zanieczyszczenia różnego typu. W przypadku silosów spożywczych i paszowych, najczęściej mają one formę osadów i grud. Proces właściwego oczyszczania powierzchni konstrukcji odbywa się z wykorzystaniem technik alpinistycznych, za których realizację powinni odpowiadać specjaliści z odpowiednimi certyfikatami. Prace wykonywane są w przestrzeniach zamkniętych. Fachowcy muszą na tym etapie docierać do różnych partii silosu, w tym miejsc trudno dostępnych. Po czyszczeniu wstępnym następuje mycie z użyciem urządzeń ciśnieniowych, a także środków chemicznych dostosowanych do specyfiki zabrudzeń. Zastosowanie w tym celu znajdują m.in. preparaty o działaniu antybakteryjnym. Zbiornik wymaga następnie osuszenia, ze względu na ryzyko rozwoju pleśni.
miejsce na foto1
Wybór właściwych technologii
Czyszczenie silosów to proces, który wymaga indywidualnego doboru rozwiązań technologicznych do rodzaju zbiornika oraz specyfiki przechowywanych materiałów. W przypadku obiektów magazynujących zboża, kluczowym aspektem jest eliminacja pozostałości ziarna oraz kontrola pod kątem obecności szkodników. Do czyszczenia takich konstrukcji służą specjalne odkurzacze i szczotki, które eliminują wszelkie resztki produktów oraz niwelują ryzyko zapchania się ujścia silosów. Nieco innego podejścia wymagają zbiorniki na mąkę. Ze względu na pylące właściwości materiału, proces czyszczenia odbywa się zwykle z zastosowaniem wody i detergentów wtłaczanych pod dużym ciśnieniem. Metoda ta pozwala na usunięcie resztek mąki również z miejsc trudno dostępnych. Usługi w tym zakresie świadczy firma alpinistyczna TETON clean, a na stronie https://tetonclean.pl/oferta/czyszczenie-silosow dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące oferty. Podobnie wygląda to w przypadku silosów cementowych, które muszą być czyszczone z użyciem technologii niewywołujących żadnych uszkodzeń powłok materiałowych.
Ochrona przed zanieczyszczeniami i przestojami produkcji
Aby zapobiegać dalszym zanieczyszczeniom silosów, należy regularnie monitorować ich stan techniczny. Redukcja osadów i pozostałości pozwala na utrzymanie należytej jakości produktów, a także zapobiega awariom zwiększającym ryzyko przestojów produkcyjnych. Wiele zależy również od samych warunków eksploatacyjnych zbiornika. System przechowywania materiałów powinien bazować na odpowiedniej wentylacji i kontroli temperatury, co ma na celu ochronę przed rozwojem mikroorganizmów w silosie. Etapem koniecznym jest również kontrolowanie szczelności konstrukcji, która jest bardzo istotna dla zabezpieczenia surowców przed zanieczyszczeniami.