W położonej nad Zatoką Pucką Rewie zobaczyć można jedną z najciekawszych osobliwości geograficznych bałtyckiego wybrzeża. Mowa o Cyplu Rewskim, który jako piaszczysty wał wcina się na kilometr w głąb rozkołysanych wód Bałtyku.
W gwarze lokalnej cypel określany jest też jako Szpyrk lub Szperk. Ze względu na wiatry wiejące w jego otoczeniu, cypel i okolice szczególnie upodobali sobie miłośnicy wodnej rekreacji.
Jak powstał Cypel Rewski
Do końca nie wiadomo, zazwyczaj wskazuje się na wiatry i prądy morskie, których połączenie kumuluje w okolicy kolejne warstwy piasku. Inne wyjaśnienie opisuje cypel jako pozostałość brzegu, dzielącego kiedyś zatokę od położonego bardziej na zachód jeziora. Po połączeniu tych tych akwenów dawny brzeg miał zostać rozmyty do formy obecnego cypla i następującego po nim pasa mielizn.
W terminologii geograficznej Cypel Rewski jest tak zwaną kosą. Jego szerokość wynosi u podstawy około 70 metrów. Długa na mniej więcej kilometr piaszczysta kosa znika w morzu, jej kontynuację stanowi pas mielizn, który ciągnie się aż w okolice Półwyspu Helskiego i wyraźnie dzieli Zatokę Pucką na część zewnętrzną i wewnętrzną.
W odniesieniu do wspomnianych mielizn używa się kilku nazewniczych określeń: Mewia Rewa, Rybitwia Mielizna, Rewa Mew lub Ryf Mew. Zatem w przypadku rewskiego nazewnictwa – od wyboru do koloru.
Cypel Rewski wraz z mieliznami objęty jest ochroną w ramach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Marsz Śledzia z Kuźnicy do Rewy
Piesze przejście przez morze? Jak najbardziej, przy czym to nie tylko starotestamentowa przeprawa Izraelitów przez Morze Czerwone. Raz do roku odbywa się tak zwany Marsz Śledzia – wędrówka grupy śmiałków z Kuźnicy na Półwyspie Helskim do Rewy. Uczestnicy brną pasem mielizn, przeciętna głębokość wynosi ok. 1 metra.
Pod koniec trasy należy przepłynąć tak zwaną Głębinkę – sztucznie pogłębiony przekop umożliwiający morską komunikację z portem w Pucku.
Marsz Śledzia odbywa się od 2002 roku, uczestnicy mierzą się z dystansem ok. 12 kilometrów. W imprezie udział biorą obeznani z morskim żywiołem ratownicy i nurkowie z odpowiednim wyposażeniem, przeprawę zabezpieczają łodzie z medycznym wsparciem.
Zobacz też – Chcesz wypożyczyć samochód w Gdańsku? Nie zwlekaj!
Kontrowersji też nie brakuje. Mewia Rewa stanowi obszar o unikatowych walorach przyrodniczych i wyjątkowo delikatnej równowadze ekosystemu. Na mieliznach chętnie odpoczywają foki, zatem im mniej obecności ludzi, tym lepiej. Z tej przyczyny Marsz Śledzia jest imprezą z limitowanym uczestnictwem i odbywa się tylko raz w roku.
Ciekawe miejsca w okolicy Cypla Rewskiego
W bezpośrednim sąsiedztwie Cypla Rewskiego znajduje się Krzyż Morski, w pobliżu którego chowano ofiary bałtyckiego żywiołu. W 1922 roku w tym miejscu odprawiona została msza św. z udziałem gen. Józefa Hallera – głównego aktora słynnych zaślubin Polski z morzem.
Zobacz więcej – Zaślubiny Polski z morzem
Do charakterystycznego krzyża prowadzi Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, która upamiętnia osoby ważne w morskiej historii Rzeczypospolitej.
Idąc w kierunku południowo-wschodnim można dojść do ciekawego rezerwatu przyrody „Mechelińskie Łąki”, na którego obszarze chronione są lęgowiska rzadkich gatunków ptaków oraz stanowiska mikołajka nadmorskiego – cennej rośliny wydmowej.
Po tej stronie widać w oddali intrygującą ruinę otoczoną morską wodą – pozostałość po niemieckiej torpedowni w Babich Dołach.
Ciekawie też po stronie północno – zachodniej, gdzie znajduje się rezerwat przyrody Beka, a kilka kilometrów dalej Rzucewo – niewielka miejscowość o wyjątkowym nagromadzeniu zabytków historii.