Kultura

Teatr Leśny

InfoGdansk
4 czerwca, 2020
Zdjęcie: Teatr Leśny w Parku Jaśkowej Doliny w Gdańsku.

Sopocki amfiteatr leśny powstał w 1909 roku, miasto Gdańsk nie chciało zostać w tyle i dwa lata później podobny obiekt został otwarty w popularnym Gaju Gutenberga.
Teatr Leśny, zlokalizowany w rozległym otoczeniu parkowym, natychmiast zyskał uznanie miłośników teatralnej sztuki.

Teatr Leśny w gdańskim Wrzeszczu

Teatr powstał w 1911 roku w zacisznej dolinie, w pobliżu malowniczej i istniejącej do dzisiaj Leśniczówki. Znakomicie wykorzystano ukształtowanie terenu. Na zboczu Wzgórza Wintera powstała trzypoziomowa scena oraz kanał dla orkiestry. Natomiast stok przeciwległego Wzgórza Heweliusza pomieścił widownię dla 2 tysięcy osób.

Teatralny obszar został ogrodzony, a przy łatwym do upilnowania wejściu powstały punkty kasowe.
Działanie obiektu finansowano z miejskiej kasy, jego administracją zajęło się Gdańskie Towarzystwo Teatralne.

W czerwcu 1911 roku odbyło się pierwsze przedstawienie, licznie zgromadzeni widzowie obejrzeli „Sen Nocy Letniej” Szekspira.

Kolejne przedstawienia, między innymi „Oresteja”, „Obóz Wallensteina” i „Ifigenia na Taurydzie”, cieszyły się wielkim zainteresowaniem, zatem Gdańsk w temacie plenerowej sztuki nie został w tyle za kurortowym Sopotem.

Reaktywacja Teatru Leśnego

Po II wojnie światowej i niemal całkowitej wymianie gdańskiej ludności funkcje tego miejsca popadły w zapomnienie, a leśny teatr coraz bardziej przegrywał walkę z czasem i naporem cierpliwych sił natury.

Od czasu do czasu proponowano reaktywację tego ciekawego obiektu, ale na zapowiedziach się kończyło. Dopiero kilka lat po zmianie systemu politycznego zawiązała się grupa Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla im. Jana Matejki i wtedy inicjatywa odbudowy teatru nabrała bardziej konkretnych kształtów.

Pomysł poparli gdańscy samorządowcy, bez zaangażowania których trudno byłoby mysleć o przeprowadzeniu całkiem szerokiego zakresu prac porządkowych i organizacyjnych.

Do gry włączył się też Integracyjny Klub Artystyczny Winda, z inicjatywy którego w 1999 roku odbył sie pierwszy koncert w Teatrze leśnym. Rok później kilka kolejnych, które obserwowane przez spore widownie zebrały wiele pozytywnych recenzji i opinii.

Reaktywacja teatru stała się faktem, od 2001 roku wspomniany klub Winda jest pełnoprawnym administratorem opisywanego obiektu.

W Teatrze Leśnym wystąpiło sporo uznanych zespołów i artystów. Między innymi Trio Macieja Sikały, Kabaret Limo, Leszek Możdżer, Olo Walicki i wielu innych. Leśna i udanie zagospodarowana przestrzeń świetnie się też nadaje do organizacji imprez plenerowych, dlatego w opisywanym teatrze odbywają się cyklicznie: „Wielka Majówka”, „Dzieci dzieciom”, „Lato ludzi”, „Świętojańskie blusowanie” czy też „Gdańskie Noce Jazzowe”.

W 2014 roku przeprowadzono częściowy remont obiektu. Teatr Leśny stał się żywym fragmentem Parku Jaśkowej Doliny – powoli odzyskującego należną uwagę i miejsce w świadomości mieszkańców Gdańska.

W pobliżu teatru zobaczyć można Altanę Gutenberga – pomnikowe nawiązanie do niemieckiego rzemieślnika, którego wynalazek ruchomej czcionki zrewolucjonizował świat. W pobliżu Teatru Leśnego prowadzi też turystyczny Szlak Trójmiejski – trasa ciekawie łączy przyrodnicze i historyczne wątki Gdańska, Sopotu i Gdyni.