Impreza już się odbyła

Imprezy

Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy

InfoGdansk
21 listopada, 2018
Otwarcie wystawy "Ostrów Lednicki - kulturowe dziedzictwo Europy" w sopockim Skansenie Archeologicznym.
Zdjęcie: Otwarcie wystawy "Ostrów Lednicki - kulturowe dziedzictwo Europy" w sopockim Skansenie Archeologicznym.

Jeszcze nigdy tak duży zbiór wczesnośredniowiecznych artefaktów z Ostrowa Lednickiego nie był prezentowany na Pomorzu! Aż 87 cennych eksponatów – między innymi przedmioty sakralne, inkrustowane strzemiona, miecze, włócznie i topory – znajdzie się na wystawie w Grodzisku w Sopocie. Dla mieszkańców Trójmiasta to wyjątkowa okazja, by zobaczyć materialne ślady historii pierwszych Piastów.

Ostrów Lednicki – miejsce związane z narodzinami polskiej państwowości

Ostrów Lednicki jest jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski. Na tej niewielkiej (7,5 hektara) wyspie opodal Gniezna odkryto tajemnice dotyczące narodzin polskiej państwowości. To najprawdopodobniej tam ochrzczono Mieszka I.

Ekspozycję w Sopocie zorganizowano na podstawie najnowszych wyników badań archeologicznych i wielodyscyplinarnych. Dziś wiemy, że gród lednicki należał do wiodących ośrodków X-wiecznej władzy, gdzie Mieszko I manifestował swoją siłę i prestiż. Świadczą o tym relikty architektury – monumentalnego pałacu połączonego z kaplicą (tak zwany zespół palatialny) oraz jednonawowego kościoła (z lat 70. X w.), w którym archeolodzy znaleźli kamienne komory ze szczątkami osób należących do ówczesnych elit.

Kultura z okresu panowania pierwszych Piastów łączyła w sobie wiele różnych wpływów. Jej związki z kręgiem cywilizacji Europy Zachodniej oraz Bizancjum wynikają między innymi z pochodzenia duchownych, kupców i najemnych wojowników przybywających do książęcego grodu.

Zobacz też – Masaż: Klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia

Dopełnieniem wystawy jest publikacja książkowa. Artykuły czworga autorów – Janusza Góreckiego, Krzysztofa Godona, Pawła Marka Pogodzińskiego, Karoliny Czonstke opisują różne ujęcia historii związanej tematycznie z Ostrowem Lednickim, od wczesnopiastowskiego budownictwa po życie duchowe mieszkańców grodu. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera kilkadziesiąt zdjęć, rysunki i mapy. Do kupienia w sklepikach muzealnych w Grodzisku w Sopocie oraz w Domu Przyrodników w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26), ewentualnie w sklepie internetowym: sklep.archeologia.pl

INFORMACJE
„Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy”;
Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63;
otwarcie wystawy: 1 grudnia 2018 r. o godzinie 13:00;
Wystawa do 31 października 2019 r.