Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się już 9 listopada. Tego dnia w Parku Centralnym rozdawane będą biało-czerwone flagi, a kilka godzin później w Bibliotece w Małym Kacku odbędą się między innymi warsztaty robienia kotylionów.
Kulminacją gdyńskich obchodów rocznicy odbudowy państwa polskiego będzie tradycyjna Parada Niepodległości. Przemarsz rozpocznie się dokładnie w południe, przejście odbędzie się ulicą Świętojańską w stronę Skweru Kościuszki.
Parada Niepodległości w Gdyni – program
W tym dniu odbędzie się wiele innych wydarzeń podkreślających znaczenie 11 listopada w polskiej i również lokalnie ujmowanej historii.
Impreza odbędzie się pod hasłem Gdyńskie Urodziny Niepodległej.
Poniżej przedstawiamy program 105. gdyńskiej rocznicy odzyskania niepodległości:
9 listopada
12:00 Dzień z biało-czerwoną flagą | odbierz flagę | Park Centralny
16:30 głośne czytanie oraz warsztaty z robienia kotylionów| Biblioteka Mały Kack
11 listopada
9:00 – Bieg Niepodległości |start Gdynia Arena
10:00 – Msza Święta | Kościół NMP Królowej Polski
10:00 – 17:00 – Wystawa stała | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
10:00 – 18:00 – Wystawa stała | Muzeum Emigracji | wstęp wolny
10:00 – 21:00 – POLSKIE FILMY | Gdyńskie Centrum Filmowe | cena biletu: 16 zł
11:00 – Rosnąca Niepodległość | eko-akcja – odbierz sadzonkę | Muzeum Miasta Gdyni
11:30 – Składanie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
12:00 – Parada Niepodległości | ul. Świętojańska – Skwer Kościuszki
13:00 – 14:00 – Zwiedzanie zabytkowych pojazdów | ul. K.Olgierda Borchardta
14:00 – Dar Młodzieży | paradne wpłynięcie żaglowca – Molo Południowe przy Skwerze Kościuszki/na wysokości Akwarium Gdyńskiego.
16:00 – Muzyczna dla Niepodległej | koncert | Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdyni im. Zygmunta Noskowskiego.
W dniu 11 listopada warto też odwiedzić gdyńskie muzea i placówki kulturalne, w których też będzie ciekawie.
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na swoją ekspozycję stałą oraz na kolejną edycję eko-akcji „Rosnąca Niepodległość” – odbierz sadzonkę. To wydarzenie cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Gdyni dlatego w tym roku również będą rozdawane sadzonki drzew (105 sztuk), będące symbolicznymi świadkami historii.
Muzeum Emigracji w Gdyni, w związku z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, udostępni odwiedzającym 11 listopada wystawę stałą. Muzeum Emigracji zaprasza również na specjalne oprowadzanie po muzealnych magazynach, zwiedzanie wystawy szlakiem wątków niepodległościowych oraz otwarte warsztaty.
Gdyńskie Centrum Filmowe przez cały dzień będzie wyświetlać cykl „POLSKIE FILMY”. Zaprezentowane zostaną najnowsze premiery oraz dzieła nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, m.in.: „,Chłopi”, „,Figurant”, „Zielona granica”, „,Kajtek Czarodziej”, „,O psie, który jeździł koleją”. Pokazem specjalnym będzie film pt. „,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
Znaczenie 11 listopada 1918 r. w dziejach Gdyni
Odbudowa polskiej państwowości oznaczała wielki przełom w dość monotonnych wcześniej dziejach Gdyni. Miejscowość przez całe stulecia funkcjonowała jako osada rolniczo-rybacka, od początku XX wieku z wolna rozwijały się też funkcje wypoczynkowe.
Dzień 11 listopada 1918 roku przyniósł symboliczny początek polskiej niepodległości, ale w budowę ekonomicznych fundamentów należało włożyć mnóstwo wysiłku i pracy. Odbudowana Rzeczypospolita nie posiadała pełnomorskiego portu z prawdziwego zdarzenia, a położone po sąsiedzku Wolne Miasto Gdańsk z różnych przyczyn nie chciało współpracy z polskim zapleczem. Stąd decyzja polskiego Sejmu o budowie własnego i niezależnego ośrodka portowego, jako najlepszą lokalizację tej inwestycji wskazano właśnie okolice Gdyni.
Zobacz więcej – Sejm Rzeczypospolitej przyjął ustawę dotyczącą budowy portu w Gdyni
Kolejne dwie dekady przyniosły spektakularny rozwój opisywanej miejscowości, pod koniec lat 30-tych tutejszy port był najnowocześniejszym i jednym z największych portów w basenie Morza Bałtyckiego!
Portowa inwestycja oznaczała też rozkwit urbanistyczny, gdyńskie Śródmieście jest obecnie uznawane za unikatowe nagromadzenie modernistycznej architektury. Rola „okna na świat” przyniosła również wzmożony ruch pasażerski, głównie w emigracyjnym wydaniu. Dla tysięcy rodaków Gdynia była więc ostatnim zapamiętanym skrawkiem polskiej ziemi…
Takich wątków można w gdyńskiej historii odnaleźć znacznie więcej, niemal wszystkie łączy ten sam punkt wyjścia – dzień 11 listopada i związane z nim odzyskanie polskiej niepodległości…