W gdańskim Muzeum Bursztynu zobaczyć można ciekawą wystawę czasową, która przybliża twórczość Danuty Czapnik – nietuzinkowej artystki związanej między innymi z bursztynową modą.
Wernisaż opisywanej wystawy odbył się 15 października 2022 roku i został połączony z pokazem strojów Joli Słomy i Mirosława Trymbulaka. Z tymi twórcami Danuta Czapnik szczególnie chętnie współpracowała.
Danuta Czapnik – od malarstwa do bursztynu
Danuta Czapnik (1954-2022) studiowała malarstwo pod opieką prof. Kazimierza Ostrowskiego i potem prof. Stefana Gierowskiego. I w tym nurcie sztuki przez kilkanaście lat twórczości rzeczywiście się realizowała, niespodziewaną zmianę przyniosły jednak wizyty na targach bursztynowych Amberif.
Oczarowana bursztynem i jego artystyczną głębią coraz częściej myślała o projektowaniu biżuterii bursztynowej. Stąd współpraca artystki z jubilerem Czesławem Majką, który początkowo nie krył dystansu do artystycznej śmiałości i odwagi, potem jednak docenił oryginalność i emocje zawarte w proponowanych dziełach sztuki.
W 2010 roku biżuteria Danuty Czapnik została po raz pierwszy zaprezentowana na pokazie modowym, wkrótce potem artystka nawiązała współpracę z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem – znanymi projektantami ubrań, wnętrz i mebli. Z wieloletniej współpracy zrodziły się ciekawe projekty artystyczne: „Gotyk w Paryżu”, „Postulaty” i „Kolekcja smaczna”.
Niespodziewana śmierć artystki przerwała prace nad projektem „Murano-Burano”, który miał być niezwykłym połączeniem między innymi szkieł i owadów z Murano z różnymi ceramicznymi częściami lalek, fiolkami z laboratorium i szklanymi lejkami.
Twórczość Danuty Czapnik w gdańskim Muzeum Bursztynu
Pomimo malarskiego ukierunkowania artystka chętnie eksperymentowała z innymi formułami sztuki. Danuta Czapnik umiejętnie łamała utarte kanony i schematy, z wyjątkowym wyczuciem łączyła bursztyn z innymi i zaskakującymi niekiedy materiałami – kawałkami tkanin czy fragmentami starych zabawek. Znawcy jej sztuki nie mają wątpliwości – artystka wlewała w nietypowe dzieła niemałą porcję swojej duszy, a projektowana przez nią biżuteria idealnie pasowała do niełatwej stylistyki pokazów mody.
Na wystawie stałej Muzeum Bursztynu zobaczyć można dwie prace Danuty Czapnik – „Tango” i „Totemy”.
Natomiast na opisywanej wystawie czasowej zaprezentowano obrazy artystki oraz wiele unikatowej biżuterii i intrygujących dzieł bursztynowej sztuki. Eksponaty pochodzą z artystycznych serii: „Muchy”, „Ptaszki”, „Plac Zabaw” czy też „Drugie zycie przedmiotów”. Warto dłużej zatrzymać się przy obrazie Beaty Polak-Peki „Danka odeszła” oraz gablocie z osobistymi przedmiotami artystki.
Zobacz też – Krótka przerwa w ubezpieczenie samochodu – co za to grozi?
Formułę wystawy poszerzają projekcje wystaw modowych.
Muzeum Bursztynu planowało organizację tej wystawy jeszcze w dawnej siedzibie w Zespole Przedbramia ul. Długiej, ale na przeszkodzie stanęły ograniczenia związane z pandemią Covid-19.
„Danka Czapnik. Bursztyn z duszą”;
Wystawa czasowa w Muzeum Bursztynu;
ul. Wielkie Młyny 16, 80-849 Gdańsk;
Wystawa do 31 stycznia 2023.