Niedaleko

Ławeczka Romana Landowskiego w Tczewie

InfoGdansk
4 listopada, 2020
Zdjęcie: Ławeczka Romana Landowskiego w Tczewie.

Ławeczkowe upamiętnienia coraz bardziej zyskują na popularności, w taki przystępny i zapraszający sposób opowiadają o postaciach bardziej lub mniej znanych, za to bez wyjątku wartych uwagi i głębszego zainteresowania.

W odróżnieniu od spiżowych pomników ustawionych na niedostępnych cokołach – ławeczki zachęcają do przygody z ciekawą historią, ocieplają też miejskie ulice i przestrzenie.

Na Pomorzu Gdańskim ławeczkowych pomników naliczyć można całkiem sporo, warto na przykład zobaczyć Ławeczkę Oskara i Güntera Grassa w Gdańsku, Ławeczkę Mariana Pelczara w tym samym mieście, czy też ławeczkowe upamiętnienie Antoniego Suchanka w gdyńskim Orłowie.

Temat tych zapadających w pamięć pomników jeszcze ciekawiej rozegrano w Pucku, tam aż cztery takie upamiętnienia, wędrówka szlakiem puckich ławeczek nowatorsko pokazuje lokalną i szerzej ujmowaną historię.

Roman Landowski – pisarz, poeta i wybitny regionalista kociewski

Z zaletami tego rodzaju upamiętnień z pewnością zgodziłby się Roman Landowski, który mieszkał w Tczewie 57 lat i zasłużył się jako pisarz, dziennikarz i wybitny propagator kociewskiego regionu.

Niestrudzony regionalista mieszkał w tym nadwiślańskim mieście od 1950 roku, był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, Kociewskiego Kantoru Edytorskiego czy też lokalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Sugestia”.

Powołany i prowadzony przez niego Kociewski Magazyn Regionalny ukazuje się do czasów obecnych. Roman Landowski napisał też 14 książek, w tym znakomity „Bedeker kociewski”.

W 2003 roku Roman Landowski otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Pamięć o tej niestrudzonej i wybitnie twórczej postaci podtrzymują Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta.

Ławeczka Romana Landowskiego została odsłonięta 14 listopada 2013 roku. W doskonale dobranym miejscu, bo w deptakowej przestrzeni wzdłuż ulicy Jarosława Dąbrowskiego. Warto przystanąć, przysiąść się do regionalisty i wsłuchać w jego kociewskie opowieści…

W Tczewie ciekawych miejsc i zabytków nie brakuje, tak naprawdę miasto jest historyczną perłą nadal czekającą na turystyczne odkrycie. Światowym unikatem inżynierii budowlanej są Mosty Tczewskie, warto też zobaczyć rynek, tczewskie kościoły i muzea, a potem przejść się nadwiślańskim bulwarem…