Impreza już się odbyła

Informacje

Świat utracony. Żydzi polscy

InfoGdansk
28 kwietnia, 2018
Klewań na Wołyniu. Biedne sklepiki i warsztaty żydowskie.
Zdjęcie: Klewań na Wołyniu. Biedne sklepiki i warsztaty żydowskie.

Na wystawie ponad sto unikatowych fotografii z przedstawieniem bogactwa i dynamiki społeczności żydowskiej w okresie II Rzeczypospolitej. Żydzi na polskich ziemiach pojawili się w czasach średniowiecza, z upływem stuleci wrośli w krajobraz życia gospodarczego i kulturalnego. I jak się okazało, mieli też światu sporo do zaoferowania, bo choćby założyciele słynnych wytwórni filmowych Warner Bros. i Metro-Goldwyn-Mayer wywodzili się z rodzin polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia.

Wystawa o Żydach polskich w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W czasach II Rzeczypospolitej ziemie polskie zamieszkiwała ogromna społeczność ponad 3 milionów osób narodowości żydowskiej, o zróżnicowanych oczywiście aspiracjach społecznych i materialnych możliwościach. Wystawa ukazuje dynamikę, bogactwo i wielowątkowość tego zapomnianego niemal świata…

Fotografie układają się według wątków tematycznych. Niektóre z nich drobiazgowo i emocjonalnie ukazują żydowską religijność, warto zwrócić uwagę na kobiety modlące się w dzień postu Tisza be-Aw. Na kolejnych zdjęciach synagogi o niebanalnych walorach architektonicznych i wielkim znaczeniu w funkcjonowaniu lokalnych społeczności.
Osobna sekcja przypomina o wybitnych rabinach i przemysłowcach – elicie polskiej społeczności żydowskiej.

Z obustronną akceptacją bywało różnie. Powojenne rozchwianie moralne, przewlekłe trudności gospodarcze i problemy wpisane w wieloetniczność młodego państwa znajdowały swoje ujście w antyżydowskich wystąpieniach i dyskryminacyjnych dzianiach. Podkreślić jednak należy – tak działo się w niemal całej Europie, a na tle wielu krajów wypadaliśmy bardziej niż przyzwoicie.

Kolejne fotografie dotyczą aktywności ugrupowań żydowskich, które utworzyły niespotykaną nigdzie indziej mozaikę politycznych nurtów, poglądów i oczekiwań. Na wystawie również zdjęcia z przedstawieniem życia codziennego, niezwykła fotografia uchwyciła handel owocami na wileńskim targowisku – z bazarowym bałaganem, emocjami i uwiecznionymi trzaśnięciem migawki detalami.

Zdjęcia dobrano według sugestii pani Teresy Śmiechowskiej z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, odpowiedzialnej też za przygotowanie koncepcji i merytorycznej wartwy całej wystawy.

INFORMACJE
„Świat utracony. Żydzi polscy”
Wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej, poziom -2
Pl. Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk
muzeum1939.pl
Wystawa do 30 maja 2018.