Pomniki

Pomnik Bitwy pod Oliwą

InfoGdansk
28 lutego, 2016
Zdjęcie: Pomnik Bitwy pod Oliwą

Przez ponad pięćdziesiąt lat forma i treść opisywanego obelisku były zupełnie inne. Pomnik w tym dość odludnym miejscu ustawiono w 1889 roku, dla upamiętnienia Luizy – małżonki pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Ta niezwykła kobieta w rzadko spotykany sposób łączyła urodę z mądrością.

Pruska królowa Luiza słynęła z mądrości i urody

Na pomniku ustawiono pruskiego orła, w obelisk wmontowano tablicę z sentencją zaczerpniętą z twórczości Goethego: „Dobry człowiek uświęca miejsce, po którym stąpał. Jeszcze po stu latach rozgłaszane są jego słowa i czyny”. To bardzo mądre zdanie odnosiło się do wspomnianej królowej, która faktycznie okolicę odwiedziła.

Pomnik został uszkodzony pod koniec II wojny światowej, potem nie było mowy o naprawianiu niemieckiego monumentu. Nową treść wpisano w obelisk w 1977 roku, pomnik ozdobiono herbami Rzeczypospolitej i popiersiem króla Zygmunta III Wazy. Pojawiła się też okolicznościowa tablica wskazująca na pomnik jako upamiętnienie bitwy pod Oliwą. W tym starciu w dniu 28 listopada 1627 roku zwarły się okręty Rzeczypospolitej z jednostkami szwedzkimi. Bitwa zakończyła się zwycięstwem strony polskiej i pośpieszną rejteradą Szwedów.

Zobacz też – Sprawa rozwodowa w toku a zasady dziedziczenia

Pomnik w latach 90-tych ubiegłego stulecia został zdewastowany. W porównaniu do wcześniejszej aranżacji brakuje królewskiego popiersia, pytanie czy jest rzeczywiście potrzebne, bo król Zygmunt III Waza dość dwuznacznie zapisał się w morskich dziejach Rzeczypospolitej.

Zobacz też – Korzyści z posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków biologicznych

Warto podkreślić widokowe walory pomnikowej lokalizacji, to przede wszystkim niezwykła panorama Zatoki Gdańskiej. Być może z tego miejsca liczni gapie obserwowali przebieg morskiej batalii i stąd nieco mylące określenie „bitwa pod Oliwą”. Jesienią 2014 roku przeprowadzono gruntowny remont tego ciekawego monumentu.

Komentarze
  • Wspomnienie dzieciństwa.Często tu przychodziłam z rodzicami na spacer w niedzielę, albo z koleżankami pokonywałam ścieżkę zdrowia która kiedyś tu istniała.Mieszkałam na ul Karpackiej i chodziłam do szkoły nr 23. Faktycznie na wierzchołku tego pomnika było popiersie Zygmunta III Wazy.Szkoda że zostało zniszczone.
    1 maja, 2020