Rozmaitości

Zimowe wykorzystanie tarasu ogrodowego

InfoGdansk
3 grudnia, 2024

Jesienno-zimowa część roku oznacza zazwyczaj mniej aktywności w plenerze, czego zrozumiałą przyczyną są niższe temperatury, szybciej zapadające ciemności i ogólnie mniej zachęcająca pogoda. Podobne tendencje dotyczą wykorzystania domowych ogrodów, w których ze względów wymienionych powyżej również zapada cisza…

Czy zawsze tak musi być? Niekoniecznie, bo dzięki odpowiednim przygotowaniom przydomowego tarasu można cieszyć się plenerem również podczas mniej sprzyjającej pory roku.

Zalety tarasu ogrodowego

Ostatnie dekady przyniosły wielki rozkwit budownictwa jednorodzinnego, które rzeczywiście daje większe poczucie komfortu, wygody i prywatności. Gdzie domy jednorodzinne, tam nasuwającym się rozwiązaniem są tarasy, zapewniające wiele możliwości odpoczynku i rekreacji. Przydomowe czy ogrodowe tarasy niejako łączą przestrzeń domu z naturalnym, często obfitującym w przyrodnicze walory, otoczeniem.

Parasol gazowy piramida Saturn garden Point. Fot. Ogrodosfera.pl

Takie rozwiązania dają więc możliwość rekreacji na świeżym powietrzu i to nawet w gorszych warunkach pogodowych, poszerzają też formułę aktywności towarzyskich, bo nie wszystkim dłuższy pobyt w ograniczonych pomieszczeniach musi odpowiadać.

Przestronny i ciekawie urządzony taras umożliwi więc podjęcie większej ilości gości i wyjście z formułą spotkania na zewnątrz.

Przy czym wykorzystanie tarasu wcale nie musi być ograniczone zmiennością pór roku, bo dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu – nawet podczas jesienno-zimowych chłodów taka przestrzeń może przyciągać ciepłem i wyjątkowym nastrojem.

Wykorzystanie tarasu w chłodniejszych porach roku

Czy podczas chłodniejszych pór roku korzystanie z tarasu ogrodowego jest możliwe? Oczywiście, że tak, z pomocą przychodzi szeroka oferta sprzętu grzewczego, dzięki tak zwanym parasolom grzewczym w przestrzeni tarasu będzie ciepło i przytulnie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń, które zasadniczo dzielą się na promienniki gazowe i elektryczne. Przykłady obydwu rozwiązań można znaleźć m.in. na ogrodosfera.pl.

Promienniki gazowe można montować w różnych konfiguracjach – jako stojące, podwieszane lub przyczepione do ściany. Taki sprzęt ogrzewa , ponadto zapewnia nastrojowe, klimatyczne oświetlenie i czyni tarasową przestrzeń miejscem, w jakim chce się przebywać.

Wiszący promiennik podczerwieni Venus Garden Point. Fot. Ogrodosfera.pl

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii promienniki gazowe nie emitują dymu i niepożądanych zapachów, stąd popularność tego rodzaju urządzeń również w wymagającej branży gastronomicznej.

Natomiast promienniki elektryczne nakierowane są w stronę osób lub przedmiotów, co oznacza mniejszą utratę ciepła i większą wydajność niż w przypadku zastosowania ogrzewaczy gazowych.

Jedno jest pewne – czas jesienno-zimowy wcale nie musi oznaczać letargu i zastoju, ciekawie urządzony i ciepły taras zachęci do w wielu aktywności i ciekawych działań.

Przygotowanie tarasu ogrodowego do zimy

W większości przypadków aktywność w okresie jesienno-zimowym jest jednak mniejsza i wtedy warto pomyśleć o zabezpieczeniu tarasu przed trudniejszymi warunkami pogodowymi.

Od czego zacząć? Od ogólnego sprawdzenia stanu tarasu, wyszukania ewentualnych pęknięć i ubytków w jego nawierzchni lub też uszkodzeń zadaszenia, jeżeli w taką konstrukcję taras jest wyposażony.

Wspomniane uszkodzenia zwiększają ryzyko przeniknięcia wilgoci i wody, co w warunkach ujemnych temperatur prowadzi do znacznie poważniejszych uszkodzeń.

Z tego powodu należy też zweryfikować drożność układu odprowadzania wody, czyli przepływu we właściwych rynnach i spustach.

Z pewnością warto przed nastaniem zimy taras dokładnie uprzątnąć, umyć posadzkę, a meble odpowiednio zabezpieczyć. W zależności od rodzaju posadzki zależeć będzie dobór środka czyszczącego. Bezwzględnie należy usunąć plamy rdzy i brudu, nie powinno się przy tym stosować ostrych narzędzi. Pamiętajmy – im mniej uszkodzeń i ubytków, tym mniejsza możliwość przeniknięcia wilgoci, rozwoju szkodliwych korozji i pleśni.

A jak zabezpieczyć meble z ogrodowego tarasu? Jeżeli ich wyniesienie do innego, koniecznie suchego, pomieszczenia nie jest możliwe – wtedy warto zastosować pokrowce ochronne, które dobrze zabezpieczą meble przed działaniem deszczu, wiatru, skoków temperatury i promieni UV. Takie pokrowce powinny być wodoszczelne i wykonane z trwałego, ale też oddychającego materiału.

Dzięki takim zabiegom taras będzie dobrze służyć w kolejnym sezonie.