Przed pracownikami Narodowego Muzeum Morskiego spore wyzwanie – remont i przygotowanie zupełnie nowej wystawy w Żurawiu – symbolu portowego Gdańska. Z tego też powodu doskonale kojarzony obiekt pozostaje zamknięty.
Na efekt prac przyjdzie jeszcze trochę poczekać, dlatego muzealnicy chcą sięgnąć do przeszłości i zachęcić mieszkańców Trójmiasta i turystów do sentymentalnych wspomnień.
Żuraw – symbol portowego Gdańska
Żuraw od dobrych kilku wieków stanowi nieodłączny symbol portowego Gdańska. Wielka konstrukcja powstała w połowie XV stulecia i przez kolejne epoki służyła w roli dźwigu portowego. Z wykorzystaniem Żurawia prowadzono sprawny (jak na dawne czasy) załadunek i rozładunek statków, z pomocą tego charakterystycznego dźwigu osadzano też maszty na szykowanych do rejsów jednostkach.
Znany z licznych publikacji, zdjęć i pocztówek budynek podkreśla portową specyfikę Gdańska, intryguje też artystów i odwiedzających miasto turystów.
–Na fali tej popularności chcemy, aby mieszkańcy regionu i turyści sięgnęli pamięcią do osobistych wspomnień związanych z Żurawiem. Być może ktoś kojarzy kilkuletnią odbudowę Żurawia, proces podnoszenia go z niemal kompletnej ruiny po zniszczeniach wojennych? Jednak, nawet w wypadku, gdy tak nie jest, na pewno wielu z nas ma mnóstwo ciekawych wspomnień związanych z gdańskim zabytkiem – pierwsze wizyty w Muzeum, dziecięce zachwyty, dorosłe wzruszenia. – mówi Kamila Jezierewska, zastępca kierownika Działu Edukacji NMM.
Gdański Żuraw w nietypowym konkursie
Uczestnicy konkursu „Żegnamy, by znów powitać” dzielić się będą wspomnieniami i wrażeniami związanymi z Żurawiem lub jego otoczeniem – portem nad Motławą.
Konkurs obejmuje trzy kategorie: plastyczną, fotograficzną i literacką. Wspomnieniowa zabawa adresowana jest do osób powyżej 18. roku życia, w tym osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Prace należy przesyłać w formie elektronicznej do dnia 24.10.2022 r. na adres e-mail: edukacja@nmm.pl. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.nmm.pl.