Impreza już się odbyła

Informacje

Wystawa „Plastikowe Morze” w Muzeum Zalewu Wiślanego

InfoGdansk
25 maja, 2020
Zdjęcie: Wystawa "Plastikowe Morze" w Muzeum Zalewu Wiślanego.

Ciekawa wystawa przedstawia dokonania załogi jachtu „Katharsis II”, która w śmiałym rejsie przez antarktyczne akweny przeprowadziła ważne badania i przy okazji uzyskała wpis do księgi rekordów Guinnessa. Ale po kolei…

Polscy żeglarze w rekordowo krótkim czasie opłynęli Antarktydę

Wystawę zobaczyć można w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Placówka funkcjonuje w ramach Narodowego Muzeum Morskiego, a jej działalność i zbiory dotyczą Zalewu Wiślanego – akwenu o bardzo ciekawych uwarunkowaniach i specyfice.

Rejs „Katharsis II” rozpoczął się w grudniu 2017 roku i zakończył w kwietniu roku następnego. Jednostka przekroczyła Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy i następnie opłynęła ten groźny i surowy kontynent dookoła. Rejs był pierwszą taką wyprawą w bliskości antarktycznego brzegu.

Wybitny wyczyn został uhonorowany wpisem do księgi rekordów Guinnessa jako „Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej”. Nie zabrakło też polskich nagród, bo załoga otrzymała Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2018” oraz prestiżowe wyróżnienie „Srebrny Sekstans”.

W trakcie rejsu pobrano dziesięć próbek z różnych akwenów antarktycznych. Zebrany materiał został po zakończeniu wyprawy przekazany do laboratorium Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i zbadany pod kątem zawartości mikroplastiku.

Plastikowe zanieczyszczenia

Temat skażenia mórz i oceanów plastikowymi drobinami jest poważny, ale dopiero od niedawna stanowi przedmiot szerzej zakrojonych badań naukowych.

Na wystawie fotografie dokumentujące przebieg wyprawy, między innymi ciekawe migawki z codziennego życia załogi oraz prezentacja surowych, lecz jakże pięknych krajobrazów Antarktydy.
Fotografie powstały dzięki zaangażowaniu Hanny Lenieć i Piotra Kuklińskiego.

Zobacz też – Czym charakteryzuje się profesjonalne biuro inżyniersko-projektowe?

Wystawę oglądać można do 30 sierpnia 2020 roku.

INFORMACJE
Wystawa „Plastikowe Morze” w Muzeum Zalewu Wiślanego;
ul. Rybacka 64, 82-110 Kąty Rybackie;
Wystawa do 30 sierpnia 2020 roku.