Impreza już się odbyła

Imprezy

Promocja publikacji „Meble elbląskie z kolekcji Edwarda Parzycha”

InfoGdansk
28 stycznia, 2019

Podczas najbliższego spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska w Domu Uphagena będzie można bezpłatnie otrzymać jeden z kilkudziesięciu egzemplarzy publikacji „Meble elbląskie z kolekcji Edwarda Parzycha”.

„Meble elbląskie z kolekcji Edwarda Parzycha” to wydany w 2018 r. nakładem Wydawnictwa Bernardinum katalog, zawierający ilustracje oraz opisy około 50 mebli. Autorką publikacji jest historyczka sztuki i muzealnik Małgorzata Buchholz-Todoroska. Promocji książki będzie towarzyszyło omówienie specyfiki meblarstwa elbląskiego w okresie XVIII- poł. XIX w. W spotkaniu weźmie udział Stanisław Mieleszkiewicz – kustosz z Muzeum Narodowego w Warszawie i jeden z wybitniejszych znawców meblarstwa europejskiego.

Na czym polega fenomen elbląskiego meblarstwa?

Wydanie katalogu sfinansował w całości Edward Parzych, kolekcjoner dawnej kultury materialnej związanej z Elblągiem i okolicami oraz właściciel unikatowej kolekcji obejmującej mebli wyprodukowanych przez warsztaty elbląskie i żuławskie w XVIII i w 1 poł. XIX wieku.

Meble produkowane w Elblągu cechowały się wyjątkowymi i niespotykanymi w innych częściach Europy motywami roślinnymi. O ich dawnej popularności świadczy chociażby fakt, że po kilka egzemplarzy znajduje się w zbiorach wielu polskich muzeów. Niewiele osób wie, że znajdują się one także w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a dokładniej w gabinecie Prezydenta RP – mówi Małgorzata Buchholz-Todoroska, autorka publikacji o meblach elbląskich.

Ebenistyka – sztuka meblarstwa ozdobnego

Spotkanie w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, które odbędzie się w Domu Uphagena, będzie jedną z niewielu okazji, aby otrzymać nieodpłatnie jeden z kilkudziesięciu egzemplarzy promocyjnych tej publikacji. Po spotkaniu można ją zamówić w księgarniach internetowych w cenie ok. 40 zł.

Przygotowując książkę, chcieliśmy nie tylko, aby znalazła ona uznanie wśród specjalistów, ale by sprawiła radość wszystkim miłośnikom historii. „Meble elbląskie” to bogato ilustrowana pozycja, pokazująca dawne meble elbląskie w każdym, najmniejszym nawet detalu – dodaje Małgorzata Buchholz-Todorska.

Wydanie publikacji to efekt pracy zespołu specjalistów. Specyfikę elbląskiej i żuławskiej ebenistyki omówiła we wstępie Czesława Betlejewska, wieloletnia kurator Działu Mebli w Muzeum Narodowym w Gdańsku i autorka książek poświęconych snycerce i meblarstwu elbląskiemu oraz gdańskiemu.

INFORMACJE
Meble elbląskie z kolekcji Edwarda Parzycha;
W ramach cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska”;
Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12
7 lutego 2019 r., godz. 17:00-18:00
Wstęp: bezpłatny