Impreza już się odbyła

Informacje

Pod królewską koroną

InfoGdansk
15 czerwca, 2017

Wystawa nawiązuje do postaci króla Kazimierza Jagiellończyka, którego decyzje i wojenna  wytrwałość na długie stulecia przesądziły o kierunku rozwoju Gdańska. Monarcha wydał na rzecz miasta szereg przywilejów, najważniejsze z nich (z maja 1457 roku) zapewniły tutejszym kupcom uprzywilejowaną pozycję w handlowych relacjach z polskim zapleczem, przyniosły też istotne zmiany w lokalnej heraldyce.

Przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka stały się fundamentem przyszłej świetności miasta Gdańska

Od tej pory w herbie Gdańska zagościła królewska korona podkreślająca wyjątkową pozycję i znaczenie nadmotławskiego miasta. Hojność króla nie była przypadkowa, prowadzenie wojny z Zakonem Krzyżackim wymagało pieniędzy, pieniędzy i raz jeszcze pieniędzy… Tych w królewskim skarbcu notorycznie brakowało, szlachta o dłuższym finansowym zaangażowaniu nie chciała słyszeć, zatem to gdańszczanie podjęli finansowy ciężar coraz bardziej przewlekłego konfliktu…

Wojna trzynastoletnia ostatecznie zakończyła się powrotem Pomorza Gdańskiego w polskie granice.

Wystawa upamiętnia 560 rocznicę wstawienia królewskich przywilejów, pokazuje wpływ wspomnianego króla na bieg gdańskich dziejów oraz ewolucję wizerunku gdańskiego herbu. Temat ciekawy, początkowo korona dotykała górnego krzyża, taka symbolika oznaczała podporządkowanie miasta władzy polskiego króla. Potem w herbowe komponenty zaczęła się wkradać coraz większa przerwa, a w niektórych wyobrażeniach koronę wypychano poza obszar herbowej tarczy! Tak podkreślano niezależność i samodzielność nadmotławskiego miasta, warto w tym miejscu zaznaczyć – nie zawsze te dążenia były słuszne i sensowne.

Formuła wystawy poszerzona, zaplanowano też wykłady uniwersyteckich naukowców, kuratorskie oprowadzanie oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Wystawa w czterech oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Ratusz Głównego Miasta
W tym muzealnym oddziale wystawa główna, to prezentacja dorobku i znaczenia panowania Kazimierza Jagiellończyka, jego powiązań z Gdańskiem podczas wojny trzynastoletniej oraz omówienie ewolucji aranżacji miejskiego herbu.

Dziedziniec Domu Uphagena
Interesujące  omówienie wykorzystania motywu herbu w lokalnej architekturze, wystawa prezentuje budynki z przedstawieniem gdańskiego herbu.

Muzeum Bursztynu
Na antresoli Wieży Więziennej wystawa „Bursztynowy herb”, to prezentacja jantarowych drobiazgów z motywem gdańskiego herbu: nożyków do papieru, papierośnic, szkatułek i łyżeczek.

Twierdza Wisłoujście
W przestrzeni tej zabytkowej fortecy ekspozycja poświęcona gdańskiej banderze.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

INFORMACJE
Wystawa „Pod królewską koroną”
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Czas trwania: od 26 maja do 1 października 2017 r.