Impreza już się odbyła

Imprezy

Pearl Harbor w Muzeum II Wojny Światowej

InfoGdansk
2 grudnia, 2021
Zdjęcie: Pearl Harbor w Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na edukacyjne spacery, których tematyka dotyczyć będzie wojennych wątków związanych z obszarem Dalekiego Wschodu.

Warto podkreślić – agresja Japonii na Chiny rozpoczęła się w lipcu 1937 roku, dwa lata później rozegrały się zaciekłe walki radziecko-japońskie nad rzeką Chałchin-Goł, zatem przed wybuchem konfliktu w Europie pożoga wojny objęła obszary i ludność kontynentu azjatyckiego.

Pearl Harbor – pozorne zwycięstwo

Tematem przewodnim edukacyjnego oprowadzania będzie japoński atak na Pearl Harbor, który miał miejsce 7 grudnia 1941 roku. Zbliżamy się więc do 80. rocznicy tego przełomowego dla dalszego przebiegu wojny wydarzenia.

Flota japońska pod komendą adm. Isoroku Yamamoto niepostrzeżenie podpłynęła w okolice hawajskiego archipelagu, następnie z pokładów lotniskowców wystartowały chmary samolotów uzbrojonych w bomby i torpedy.

Atak lotniczy rozpoczął się przed godz. 8.00 niedzielnego poranka i był całkowitym zaskoczeniem dla kiepsko zorganizowanej obrony. Wskutek dwóch zaciekłych nalotów zniszczeniu uległ pancerny trzon Floty Pacyfiku. Bomby i torpedy wyeliminowały ze służby między innymi pancerniki: USS „Arizona”, USS „California”, USS „Maryland”, USS „Nevada”, USS „Oklahoma”, USS „Utah” i USS „West Virginia”.

Japoński atak przyniósł więc siłom Nipponu wielkie zwycięstwo, trzeba jednak podkreślić – zwycięstwo pozorne, które jedynie na krótki czas zmieniło układ sił na Pacyfiku. Z wielu przyczyn. W dniu powietrznego ataku amerykańskie lotniskowce operowały dala od Pearl Harbor, uniknęły więc zniszczenia, a tego typu jednostki miały odegrać najważniejszą rolę w dalszych morskich zmaganiach II wojny światowej. Większość uszkodzonych, czy nawet zatopionych pancerników, została wyremontowana i przywrócona do wojennej służby.

Wyprowadzony z zaskoczenia atak stał się wielkim szokiem dla amerykańskiego społeczeństwa i w konsekwencji definitywnym pożegnaniem z propagowaną wcześniej polityką wygodnego izolacjonizmu.

Amerykański niedźwiedź obudził się, a wobec wielkiej dysproporcji technicznych i produkcyjnych potencjałów – perspektywa japońskiego zwycięstwa była bardzo wątpliwa.

Przez kilka kolejnych miesięcy wojska japońskie zagarniały kolejne strategicznie położone akweny i obszary: Półwysep Malajski, Holenderskie Indie Wschodnie i Filipiny, ale już w maju 1942 roku japońska flota została ciężko poturbowana w starciu na Morzu Koralowym, a miesiąc później doznała klęski w bitwie o Midway.

Od Pearl Harbor do Hiroszimy

Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej porusza między innymi wiele wątków związanych z dalekowschodnią odsłoną tego konfliktu.

Osobna sekcja prezentuje Japonię jako kraj silnie zmilitaryzowany i zainteresowany dominacją w Azji i obszarze Pacyfiku. Nie wszyscy japońscy decydenci popierali taki kierunek dążeń i działań, bo przedstawiony na wystawie japoński premier Kijūrō Shidehara był zwolennikiem zastąpienia militaryzmu gospodarczym rozwojem, jednak jego przekonania nie spotkały się z uznaniem kręgów wojskowych.

Inna muzealna sekcja opowiada o japońskiej polityce okupacyjnej, ten temat jest nadal stosunkowo mało znany i rozumiany.

Smutnym podsumowaniem dalekowschodniej tematyki jest muzealna sala z wystawą dotyczącą bojowego użycia dwóch bomb atomowych i zniszczenia japońskich miast Hiroszimy i Nagasaki. W tej nieprzypadkowo jaskrawo-białej przestrzeni zobaczyć między innymi można atrapę bomby „Little Boy” oraz ceramikę z stopioną gorącem nuklearnego wybuchu…

Pearl Harbor – edukacyjne spacery w Muzeum II Wojny Światowej

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych spacerach muzealnych!

Edukatorzy muzealni przybliżą także zwiedzającym fragmenty wystawy oraz eksponaty związane z japońską ekspansją na terenie Azji oraz omówią cechy polityki okupacyjnej władz w Tokio.

4 grudnia (sobota) – spacer dla osób powyżej 16. roku życia.
7 grudnia (wtorek) – spacer dla zorganizowanych grup uczniów szkół ponadpodstawowych powyżej 16. roku życia.

Każde spotkanie potrwa ok. 60 min.

Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy wypełnić odpowiedni formularz dostępny poniżej.

muzeum1939.pl/spacery-muzealne-japonski-atak-na-pearl-harbor-ii-wojna-swiatowa-na-pacyfiku/aktualnosci/5016.html

Zapraszamy na bezpłatne spacery, których uczestnicy zapoznają się z wybranymi aspektami wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opisującymi działania wojenne w Azji i na Pacyfiku.

Podczas spotkania edukator muzealny przedstawi fragmenty wystawy i eksponaty związane z japońską ekspansją na terenie Azji oraz omówi cechy polityki okupacyjnej władz w Tokio. Wskaże przełomowe momenty po przystąpieniu USA do militarnych zmagań po ataku sojusznika III Rzeszy na Pearl Harbor.

Spacery muzealne 4 grudnia br. – osoby powyżej 16. roku życia
Propozycję zwiedzania w dniu 4 grudnia br. (sobota) kierujemy do osób powyżej 16. roku życia (osoby niepełnoletnie z opiekunem). Spacery rozpoczną się o godz.: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30. Maksymalna liczba uczestników jednego spaceru wynosi 15 osób.

Spacery muzealne 7 grudnia br. – uczniowie szkół ponadpodstawowych
Z kolei 7 grudnia br. (wtorek) zapraszamy zorganizowane grupy uczniów szkół ponadpodstawowych również powyżej 16. roku życia. Spacery rozpoczną się o godz.: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30. Maksymalna liczba uczestników jednego spaceru wynosi 25 osób wraz z opiekunami.