Niedaleko

Osada Słowiańska w Sławutowie

InfoGdansk
31 lipca, 2020
Zdjęcie: Osada Słowiańska w Sławutowie.

Opisywana rekonstrukcja średniowiecznej osady znajduje się w Sławutowie, w pobliżu uczęszczanej trasy prowadzącej w stronę Półwyspu Helskiego. Warto więc z tej ruchliwej drogi zjechać i zanurzyć się w fascynującej tematyce słowiańskiej, w takiej mglistej zapowiedzi narodzin państwa polskiego, przekonać się też o pomysłowości i wytrwałości naszych przodków.

Słowiański wehikuł czasu

W osadzie słowiańskiej zobaczyć można osiem efektownie zrekonstruowanych chat mieszkalnych, bogato wyposażonych w sprzęty o przeróżnym zastosowaniu.

Całość otacza wysoka palisada z umocnioną bramą wjazdową. Zagrożeń w tamtych czasach nie brakowało, solidne ogrodzenie między innymi chroniło żywy inwentarz przed dziką zwierzyną.

Przy kolejnych chatach warsztaty i stanowiska z prezentacją rzemiosł niezbędnych w funkcjonowaniu takiej osady.

Przy chacie cieśli pokazy pradawnych i całkiem skutecznych sposobów wiercenia, a nawet prehistorycznej i pomysłowo skonstruowanej tokarki. Ciekawie też przy warsztacie tkackim, utkanie najskromniejszego choćby odzienia wymagało wielkiego nakładu cierpliwości i pracy. Płótna były tak kosztowne, że to od tego słowa wzięło się nasze „płacić” – fundamentalne hasło codziennego życia i gospodarki.

Osobna wystawa dotyczy tematyki dawnego zielarstwa i lecznictwa. Nasi przodkowie potrafili korzystać z dobrodziejstw przyrody i całkiem nieźle radzili sobie z różnymi zdrowotnymi problemami i dolegliwościami. Osoby biegłe w ziołolecznictwie były w tego typu osadach bardzo potrzebne i oczywiście odpowiednio poważane.

Przy chacie z uzbrojeniem omówienie wojskowych umiejętności dawnych Słowian. Włócznie i tarcze były podstawą bojowego wyposażenia, a na miecze i kolczugi mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Słowianie słynęli z bitności, co podkreślił między innymi żydowski kupiec-podróżnik Ibrahim ibn Jakub, ten uważny obserwator dostrzegł też słowiańską skłonność do kłótliwości i podziałów…

Waleczność słowiańskich zastępów spędzała sen z powiek bizantyjskich cesarzy, a rugijska Arkona przeszła do historii jako „Troja Północy”.

Osobna wystawa dotyczy słowiańskich wierzeń z przedstawieniem najważniejszych bóstw, między innymi Peruna i Świętowita. Swoją drogą, wielki szacunek dla Mieszka I, który potrafił sobie podporządkować pogańskich i z pewnością wpływowych kapłanów, otworzyć tym samym zupełnie inne perspektywy rozwoju raczkującego państwa. Tam gdzie kapłani nie potrafili wyrzec się politycznej władzy – w najlepszym wypadku kończyło się na utracie słowiańskiej tożsamości i historycznym zapomnieniu…

W Osadzie Słowiańskiej fantastyczną pracę wykonują przewodnicy, ubrani w domniemane stroje z epoki barwnie i wielce interesująco opowiadają o bogactwie słowiańskiego świata.

Dzięki tym opowieściom i sugestywnemu otoczeniu można poczuć się jak w czasach Piasta Kołodzieja i podstępnego księcia Popiela

Osada Słowiańska w Sławutowie – spotkania z historią

Osada Słowiańska w Sławutowie jest więc atrakcją turystyczną, spełnia też funkcje edukacyjne i promuje niebanalną wiedzę historyczną.

Poza zwiedzaniem w osadzie odbywają się ciekawe warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
W ofercie następujące zajęcia: garncarstwo, tkactwo, filcowanie, zdobnictwo w skórze, bursztynnictwo, czy też pieczenie podpłomyków

Wielką popularnością cieszą się też organizowane w osadzie imprezy historyczne dotyczące na przykład słowiańskich postrzyżyn i zaplecin.

W osadzie słowiańskiej odbywają są spotkania z historią, pikniki, biesiady, urodziny, imprezy firmowe czy też szkolenia i konferencje w niespotykanej nigdzie indziej scenerii…

INFORMACJE
Osada Słowiańska w Sławutowie;
ul. Wejherowska 76, 84-100 Sławutowo;
www.slawutowo.pl
Galeria Osada Słowiańska w Sławutowie - fotografie
Komentarze
  • Również polecamy to miejsce https://www.atrakcyjne-wakacje-z-dzieckiem.pl/2022/05/osada-sredniowieczna-w-sawutowie.html?m=1
    25 maja, 2022