Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do oddziału w Będominie na Majówkę z symbolami narodowymi. Każdy z dni długiego weekendu zostanie poświęcony innemu symbolowi oraz Konstytucji 3 maja.
Na odwiedzających będomińskie Muzeum Hymnu Narodowego czekać będą w tym czasie pokazy warsztatowe oraz mini-konkursy, w których będzie można sprawdzić – i uzupełnić – swoją wiedzę na temat najważniejszych symboli Rzeczypospolitej.
Każdego dnia o godzinie 12:00 muzeum zaprasza na prelekcje i zwiedzanie tematyczne, podczas których prowadzący odpowiedzą na między innymi takie pytania:
Czy Orzeł Biały jest biały?
O co chodzi w hymnie?
Jak czerwona jest czerwień?
Co wspólnego mieli Stanisław, Józef i Konstytucja 3 maja?
Majówka w Będominie – program
Sobota 30.04 – Orzeł
Prelekcja: Czy Orzeł Biały jest biały?
Pokazy warsztatowe: czerpanie papieru, robienie świec, bicie monet
Dodatkowe atrakcje: Maska Orła, sitodruk na płóciennych torbach
Niedziela 1.05 – Hymn
Prelekcja: Kod Wybickiego – czyli o co chodzi w hymnie
Pokazy warsztatowe: czerpanie papieru, robienie świec, bicie monet
Dodatkowe atrakcje: sitodruk na płóciennych torbach, Imieniny Józefa
Poniedziałek 2.05 – Dzień Flagi
Prelekcja: Czerwony, czyli jaki?
Pokazy warsztatowe: czerpanie papieru, robienie świec, bicie monet
Dodatkowe atrakcje: Malujemy Flagę, Kokarda Narodowa, sitodruk na płóciennych torbach
Wtorek 3.05 – Konstytucja 3 maja
Prelekcja: Stanisław, Józef i Konstytucja 3 maja
Pokazy warsztatowe: czerpanie papieru, robienie świec, bicie monet
Dodatkowe atrakcje: sitodruk na płóciennych torbach
Rok Józefa Wybickiego
Impreza przypominająca o znaczeniu symboli narodowych nieprzypadkowo odbędzie się w Będominie. W 1747 roku w tutejszym dworku urodził się Józef Wybicki, który zapisał się w historii jako autor słów hymnu narodowego, a przez całe dorosłe życie był niestrudzonym publicystą, patriotycznie ukierunkowanym działaczem i reformatorem.
Na Pomorzu Gdańskim znajduje się sporo miejsc i pomników związanych postacią tego wybitnego patrioty. W gdańskiej dzielnicy Stare Szkoty zobaczyć można kościół św. Ignacego, przy którym przez dwa stulecia działało Kolegium Jezuickie. W tej szkole młody Józef Wybicki spędził dziesięć lat, u schyłku edukacji otwarcie krytykował archaiczne metody nauczania i nie przystające do epoki metody wychowawcze.
O zasługach Wybickiego przypominają też pomniki z niewielkich Skarszew i znacznie większej Kościerzyny.
Natomiast w będomińskim dworku Wybickich od 1978 roku działa Muzeum Hymnu Narodowego, którego wystawy między innymi przypominają o czasach rozbiorów, próbach odzyskania niepodległości i mozolnej budowie nowej tożsamości narodu polskiego.
Józef Wybicki zmarł dwieście lat temu w wielkopolskich Manieczkach, z okazji tej rocznicy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.