Rozmaitości

Leki w internecie – co warto wiedzieć

InfoGdansk
23 czerwca, 2023

Od dłuższego już czasu na popularności zyskuje sprzedaż leków drogą internetową. Wyraźny wzrost zainteresowania tym kanałem sprzedaży odnotowano w okresie pandemii, gdy zakupowe możliwości klientów zostały mocno ograniczone i szukano innych sposobów na zakupy i niezbędne zaopatrzenie. Zakupy leków w internecie obwarowane są szeregiem regulacji, wszak temat dotyczy zdrowia i bezpieczeństwa, a w takich aspektach ostrożności nigdy za wiele.

Apteki w internecie – ważne informacje

Klienci korzystający z tak zwanych E-aptek i zakupów w trybie on-line wskazują na wiele zalet takiego rozwiązania. Zakupową decyzję można podjąć w warunkach domowego spokoju, bez pośpiechu i po dłuższym namyśle. Nie bez znaczenia jest możliwość porównania cen, co w warunkach skromniejszego budżetu też odgrywa niemałą rolę. Do tego oszczędność czasu, nie trzeba stać w kolejkach i można uniknąć nadmiarowych wizyt w stacjonarnych aptekach.

Warto jednak pamiętać – w trybie on-line można zamawiać leki sprzedawane na receptę, ale odbiór takiego zamówienia jest możliwy tylko po okazaniu recepty we wskazanej wcześniej aptece stacjonarnej. Konieczna jest też ostrożność, bo niezgodnej z prawem sprzedaży leków też w sieci nie brakuje. Legalna apteka internetowa musi na swojej stronie głównej posiadać tak zwane logo bezpieczeństwa – biały krzyż na tle zielonych pasków w różnych odcieniach, które jest podlinkowane do państwowego rejestru działających zgodnie z prawem aptek internetowych.

Sprzedaż internetowa musi być też oparta o tradycyjną działalność stacjonarną, a klientom dokonującym zakupu w trybie on-line należy zapewnić możliwość kontaktu z pełniącym dyżur farmaceutą.

Depresja – coraz większy problem współczesnego świata

Jakie produkty farmaceutyczne i zdrowotne można więc kupić w trybie on-line? Taka forma zakupu najlepiej sprawdza się przy lekach bez recepty, suplementach diety, środkach higienicznych, kosmetykach, czy też pokarmach dla małych dzieci. Jeżeli potrzebny jest lek na poważniejsze schorzenie – wtedy niezbędna jest fachowa konsultacja lekarska i wypisanie właściwej recepty.

Dostępność zasobów internetowych rodzi też pokusę samodzielnego leczenia, jednak takiego podejścia należy się zdecydowanie wystrzegać.

Na przykład temat depresji. Słowo „depresja” jest niestety w potocznym użyciu nadużywane, tym hasłem zbyt często określane są krótkie obniżenia nastroju i formy psycho-fizycznej. O ile w przypadku takich przejściowych osłabień można zażyć lek na depresję przygotowany na podstawie ekstraktów roślinnych, to jednak w przypadku przewlekłych i powtarzających się takich stanów potrzebna jest fachowa konsultacja i właściwie poprowadzona terapia.

Temat depresji nabiera coraz poważniejszego znaczenia. Według prognoz WHO do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W samej Polsce problem może dotyczyć aż 10% populacji, zatem jest nad czym myśleć, bo depresja stanowi chorobę o bardzo poważnych konsekwencjach i wysokich kosztach społecznych.

Mechanizm powstawania depresji nie został jeszcze jednoznacznie wyjaśniony i pewnie takie ujęcie tego tematu nie jest możliwe. Choroba bierze się z kombinacji czynników biologicznych i psychospołecznych, a w grupie szczególnego ryzyka znajdują się osoby objęte stanem permanentnego stresu.

Osobom z depresją towarzyszy długi stan obniżonego nastroju, brak energii i radości działania, bezsenność, obniżenie samooceny, do tego poczucie winy prowadzące do myśli i niestety też działań samobójczych. Leczenie wymaga długiego czasu, z zastosowaniem metod farmakologicznych i psychoterapii.

Jak złagodzić objawy ospy wietrznej

W ostatnich latach obserwuje się też wzrost zachorowań na ospę wietrzną wśród młodzieży i osób dorosłych. Przebieg tej wysoce zakaźnej choroby jest wśród dzieci zazwyczaj łagodny, ale wśród osób starszych objawy są o wiele bardziej dokuczliwe, występuje też znaczne ryzyko powikłań.

Z czym przede wszystkim kojarzy się ospa? Z charakterystyczną wysypką, która zazwyczaj pojawia się w drugim dniu gorączkowania. Początkowe plamki przechodzą w grudki, którym towarzyszy silne swędzenie. Nie wolno się poddać, bo drapanie wysypki może doprowadzić do zakażeń, po których pozostaną trwałe blizny. W przypadku tej choroby pomóc może maść na ospę, która dostępna jest w postaci pianek, sprayu i żelu.

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele produktów znacząco łagodzących przebieg ospy wietrznej. Większość wspomnianych produktów jest dostępna bez recepty i może być podawana nawet najmłodszym dzieciom. Wspomniane preparaty łagodzą dokuczliwe uczucie swędzenia i znacząco przyspieszają gojenie się wysypki. Powyższe informacje dotyczą preparatów łagodzących przebieg choroby, natomiast o zastosowaniu leków przeciwwirusowych może decydować wyłącznie lekarz.

W tracie choroby dozwolone są też kąpiele, które wyraźnie zmniejszają uczucie świądu, warto wtedy dodać do wody nawet niewielką ilość nadmanganianu potasu, który oprócz barwienia na różowy kolor działa odkażająco. Od pewnego czasu odradza się stosowanie preparatów osuszających, które zwiększają ryzyko infekcji bakteryjnych.