Imprezy

„Karnawał 1956-1968″ – spotkanie autorskie w Nadbałtyckim Centrum Kultury

InfoGdansk
13 lutego, 2023

Już wkrótce (23 lutego 2023 r.) w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbędzie się promocja książki „Karnawał 1956-1968″ autorstwa Mieczysława Kochanowskiego.

Coraz mniej pamiętane dekady lat 50 i 60-tych ubiegłego wieku odegrały kluczową rolę w powojennych dziejach Polski. Znaczenie tych czasów nie jest jakoś szczególnie uświadomione, ale przecież właśnie wtedy w fenomenalnym stylu rozkwitła polska twórczość i kultura, o zrodzonych aspiracjach i pragnieniach nie dało się potem zapomnieć.

„Karnawał 1956-1968″ – promocja książki w Nadbałtyckim Centrum Kultury

O październikowej odwilży 1956 roku i zmianach, które po niej zaszły i umożliwiły powstanie w Polsce nowej kultury liberalnej. O młodzieży – zwanej dziś pokoleniem październikowym – która tę kulturę tworzyła. O pierwszym w Polsce parlamencie studenckim, powołanym przy Politechnice Gdańskiej. O wyjątkowym teatrze Bim-Bom i o przyjaźni z Cybulskim, Kobielą, Fedorowiczem czy Afanasjewem.

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Karnawał 1956-1968″, w której czasy swojej młodości z gawędziarskim talentem opisuje Mieczysław Kochanowski, gdańszczanin, profesor, przedstawiciel odchodzącego już pokolenia, uczestnik wydarzeń, o których warto pamiętać.

Spotkanie poprowadzi Piotr Lorens.

Różne oblicza towarzysza Wiesława

Książka dotyczy więc czasów , które upłynęły pod znakiem coraz bardziej autorytarnych rządów I sekretarza Władysława Gomułki, poufale zwanego też towarzyszem Wiesławem. Początki były obiecujące, Władysław Gomułka wrócił do władzy po kilku latach politycznego niebytu, a po stalinowskim uciemiężeniu w jego osobie upatrywano szansy na liberalizację polskiego ustroju i poprawę materialnej egzystencji.

Zbyt łatwo zapomniano, że Gomułka był jednym z budowniczych powojennego systemu, a jego względnie komfortowe odosobnienie nic nie znaczyło w porównaniu z cierpieniem wielu tysięcy Polaków.

Zobacz też – Mieszkanie dla singielek i singli

Rozczarowanie przyszło szybciej niż się nawet w najbardziej sceptycznie nastawionych kręgach spodziewano. Zaostrzenie kursu objawiło się między innymi likwidacją pisma ’Po Prostu„, zaostrzeniem cenzury, bezsensowną i złośliwą walka z Kościołem, wreszcie ingerencją w teatralny repertuar i zdjęciem ze sceny „Dziadów” w reż. Kazimierza Dejmka.

Potknięcia systemu firmował Władysław Gomułka, który nawet w opinii najbardziej zagorzałych interesantów i popleczników coraz bardziej oddalał się od rzeczywistości…

Rok 1968 z eksplozją studenckich wystąpień i późniejsza falą antysemityzmu zapowiedział więc koniec tego najdłuższego rozdziału w dziejach Polski Ludowej. I raz jeszcze warto podkreślić- początkowe lata względnej intelektualnej i kulturalnej swobody zrodziły aspiracje, o których w późniejszych dekadach nie dało się ot tak zapomnieć…

Autorskie spotkanie zapowiada się bardzo ciekawie.

INFORMACJE
„Karnawał 1956-1968″ – spotkanie autorskie z Mieczysławem Kochanowskim;
NCK – Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, 80-001 Gdańsk;
Data: 23 luty 2023, godz. 18.00;
Wstęp bezpłatny.