Rozmaitości

Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców Gdańska?

InfoGdansk
4 grudnia, 2022

Wysokie ceny mieszkań, rekordowa inflacja oraz bardzo utrudniona dostępność kredytów hipotecznych to kwestie, które nie pozostają bez wpływu na wybory mieszkaniowe Polaków. Jakie mieszkania są obecnie najpopularniejsze w Gdańsku?

Małe mieszkania coraz popularniejsze

Trudna sytuacja na rynku finansowym i kredytowym powoduje, że zdecydowanie więcej osób redukuje dziś swoje oczekiwania względem wymarzonego mieszkania. O ile jeszcze rok lub dwa lata temu kluczowym parametrem był metraż oferujący wysoki poziom komfortu wszystkim domownikom, to dziś coraz więcej osób staje przed trudnym dylematem: kupić mniejsze mieszkanie niż by się chciało albo odłożyć jego zakup na przyszłość.

Mniejsze mieszkania zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem kupujących w Gdańsku i nie tylko. Były zawsze chętnie wybierane pod wynajem, dla studentów i przez osoby o mniejszym budżecie. Aktualnie coraz więcej osób, które wyszukują mieszkanie na sprzedaż Gdańsk, ma na myśli właśnie lokal jednopokojowy lub dwupokojowy. Ten trend jest oczywisty również dla firm deweloperskich – nie bez powodu w nowych inwestycjach przeważają zazwyczaj mniejsze lokale i to właśnie one wyprzedają się najszybciej. Niestety skutkuje to często również nieco wyższą ceną za metr kwadratowy niż w przypadku większego lokalu, ale jednak dla kupujących liczy się całościowy koszt zakupu, który pozostaje korzystniejszy dla mieszkania dwupokojowego niż czteropokojowego.

Na zakup kawalerki, mieszkania jednopokojowego lub dwupokojowego decydują się zarówno ci, którzy poszukują lokalu dla siebie, jak i osoby rozważające zakup mieszkania na wynajem. Również wśród wynajmujących największym zainteresowaniem cieszą się mniejsze lokale – zarówno dlatego, że najemcami bywają często studenci oraz ludzie młodzi, ale również z uwagi na koszty. Ceny najmu, jak i ceny zakupu nieruchomości, wzrosły i wielu osobom coraz trudniej jest pozwolić sobie na wynajem większego lokalu.

Rośnie zainteresowanie mieszkaniami na obrzeżach miasta

Alternatywą dla drogich mieszkań zlokalizowanych w centrum miasta lub w jego bliskim sąsiedztwie coraz częściej stają się lokale umiejscowione na obrzeżach miasta. Taka lokalizacja sprzyja zarówno niższym cenom za metr kwadratowy, jak i łatwiejszej dostępności mieszkań. Na obrzeżach powstają zazwyczaj nieco większe osiedla mieszkaniowe niż w bliskim sąsiedztwie centrum – przede wszystkim z uwagi na dostępność miejsc pod zabudowę. Decydując się na zakup lokalu w takiej destynacji, można więc liczyć na nieco większy wybór.

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Gdańsku chętnie zwracają więc oczy ku lokalizacjom takim, jak Wrzeszcz, Łostowice, Jasień, a nawet Oliwa. Warto podkreślić, że choć obrzeża miasta są nieco gorzej skomunikowane z samym centrum, to w praktyce odległości te są akceptowalne dla większości mieszkańców – nawet tych, którzy zmuszeni są dojeżdżać do pracy lub szkoły. Tak zlokalizowane osiedla mają swoje zalety i zaliczają się do nich nie tylko kwestie finansowe. To również cichsza i spokojniejsza okolica.