Imprezy

Dzień Stoczniowca w Szatniowcu

InfoGdansk
23 czerwca, 2024

W ostatnią sobotę czerwca odbędzie się ciekawa impreza, która przypomni o dawnym działaniu Stoczni Gdańskiej, swego czasu jednym z największych stoczniowych zakładów świata!

Organizatorem Dnia Stoczniowca jest Morska Fundacja Historyczna, osią imprezy będą atrakcje skupione w tak zwanym Szatniowcu – budynku przy ulicy Narzędziowców 288A.

Dzień Stoczniowca w Szatniowcu – program imprezy

Pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia w Stoczni Gdańskiej pracowało ok. 18 tysięcy osób. Rozległy zakład z rozwiniętą infrastrukturą socjalną stanowił niejako „miasto w mieście”, a jego pracownicy stali się wielką grupą coraz bardziej świadomą swoich wysokich kwalifikacji i umiejętności. Do tego zwartą, solidarną i trudną do zmanipulowania, o czym boleśnie przekonali się reżimowi prominenci podczas strajków stoczniowych w sierpniu 1980 roku.

O tych ważnych dla całego kraju działaniach i wydarzeniach przypominać też będą poszczególne atrakcje Dnia Stoczniowca. Program imprezy poniżej:


Już po raz kolejny zapraszamy wszystkich na coroczne wydarzenie „Dzień Stoczniowca w Szatniowcu” – przygotowaliśmy szereg atrakcji, ciekawostek, oraz wycieczek po dawnych terenach stoczniowych z profesjonalnym przewodnikiem b. stoczniowcem, autorem publikacji o historii Stoczni Gdańskiej.
WYSTAWA, ATRAKCJE, STOCZNIOWY POCZĘSTUNEK i ZWIEDZANIA Z LICENCJONOWANYM PRZEWODNIKIEM!

SOBOTA 29.06. 2024 W GODZINACH:

od 10:00 – do 18:00
W programie m.in.:
– „Wycieczki z uśmiechem” po terenie d. stoczni dla wszystkich chętnych, miejsce startu: Pl. Solidarności przy Bramie historycznej Stoczni Gdańskiej obok kiosku z pamiątkami „Souvenire”, godz.: 12.00 i 15.00.
– konkursy dla dzieci i dorosłych
– wystawy tematyczne
– prezentacje multimedialne i projekcje filmowe o tematyce stoczniowej
– „Stoczniowe opowieści” – spotkania pokoleniowe ze stoczniowcami
– pokazy sprzętu AGD i RTV z epoki PRL
– dla kolekcjonerów giełda staroci
– rekrutacja chętnych do przysposobienia na pierwszy stopień zawodowego
– stoczniowy poczęstunek dla wszystkich
– czasie trwania imprezy prowadzimy zbiórkę stoczniowych pamiątek

Miejsce spotkania: Wystawa „SZATNIOWIEC” – Gdańsk ul. Narzędziowców 288 A I piętro.
Lokalizacja:
https://maps.app.goo.gl/LdhKrHEdaR6U1kt47

WSTĘP WOLNY! BEZ REZERWACJI MIEJSC!

Dzień Stoczniowca na stronie Morskiej Fundacji Historycznej:
https://mfh-gdansk.pl/dzien-stoczniowca/

Wraz z naszymi partnerami i współorganizatorami Stocznia Centrum Gdańsk, Stocznia Cesarska, Fundacja Promocji Solidarności & Sala BHP zapraszamy serdecznie do zwiedzania terenów d. Stoczni Gdańskiej!

Morska Fundacja Historyczna

Przywołana powyżej fundacja jest oddolną inicjatywą społeczną, której działania propagują historię i tradycje ze szczególnym uwzględnieniem morskich i stoczniowych wątków polskich dziejów. Działalność Morskiej Fundacji Historycznej bazuje na zaangażowaniu pasjonatów oraz świadków historii. Co daje szansę szerszego, niepodręcznikowego i nieugładzonego przedstawienia tak ważnych działań i wydarzeń.

Morska Fundacja Historyczna została powołana w 2017 roku przez Jarosława Żurawińskiego – byłego stoczniowca, profesjonalnego przewodnika turystycznego i autora wielu ciekawych opracowań dotyczących stoczniowych dziejów.

W ramach działalności fundacji odbywają się spacery historyczne po terenach stoczniowych, ponadto ciekawe wykłady i warsztaty. Przy współudziale fundacji powstał Szlak Stoczni Cesarskiej – trasa turystyczna łącząca najważniejsze miejsca i wydarzenia stoczniowej historii.

Największym osiągnięciem jest jednak wystawa prezentowana w tak zwanym Szatniowcu – budynku nr 288A znajdującym się przy zakładowej ulicy Narzędziowców.

Wystawa w Szatniowcu – niezwykła podróż w czasy Polski Ludowej

Na wspomnianej wystawie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy eksponatów – małych i dużych, za to bez wyjątku ciekawie odnoszących się do historii Stoczni Gdańskiej i jej szeroko ujętego otoczenia. Warto przypomnieć – podniesiona z wojennych zniszczeń stocznia w zdumiewająco krótkim czasie wdarła się na salony światowego budownictwa okrętowego, budowane w stoczni jednostki odpowiadały oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Na wystawie zobaczyć można niezwykłą kolekcję eksponatów przypominających o realiach życia codziennego w czasach Polski Ludowej. Do tego pamiątki dotyczące różnych, zaskakujących niekiedy aspektów funkcjonowania Stoczni Gdańskiej. Z kolekcji kasków, narzędzi, odzieży roboczej wyłania się niezwykły obraz pracy i trudu robotników, które po zsumowaniu tak szczególnie zapisały się w polskiej i szerzej ujmowanej historii.

Zwiedzanie tej wystawy nie wiadomo jak i kiedy przenosi w czasy PRL, gdy dostęp do dóbr i produktów był bardzo utrudniony, a dostawy do sklepów nader często regulowały rytm życia codziennego. Dla młodszych zwiedzających wystawa może stać się kluczem do zrozumienia starszych pokoleń, do tego pewnego rodzaju przestrogą, przypominającą o zmienności dziejów i otaczającego nas świata.

Więcej o wystawie na stronie Morskiej Fundacji Historycznej:
https://mfh-gdansk.pl/wystawa-szatniowiec/

W trakcie zwiedzania Szatniowca fachowym komentarzem służą opiekunowie wystawy. Warto pytać, bo byli stoczniowcy mogę opowiedzieć o historiach, których próżno szukać w oficjalnych podręcznikach i w działaniu odpowiednio wysterowanych mediów i instytucji.

INFORMACJE
Dzień Stoczniowca w Szatniowcu;
Impreza Morskiej Fundacji Historycznej;
ul. Narzędziowców 288A, 80-863 Gdańsk;
29 czerwca 2024 r., godz. 10.00-18.00;
Wstęp wolny.