W najbliższą niedzielę (23 czerwca) warto wybrać się do Oliwy, gdzie odbędzie się jarmark przypominający o cysterskich dziejach tej ciekawej dzielnicy.
Drugi Oliwski Jarmark Cysterski odbędzie się przy Domu Zarazy (określanym inaczej jako Dom Bramny) i pobliskiej Cysterii – klimatycznej kawiarni działającej w bliskim sąsiedztwie Parku Oliwskiego i innych zabytków związanych z klasztorną przeszłością Oliwy.
Drugi Jarmark Cysterski
W trakcie jarmarku odbędą się między innymi warsztaty przybliżające specyfikę dawnych lokalnych tradycji i zapomnianych zawodów. Uczestnicy będą mogli poznać tajniki tkactwa, hafciarstwa, ceramiki i wielu innych rzemiosł przeszłości. Szczególnie intrygująco brzmi zapowiedź warsztatów piratologicznych, z pewnością wielkim zainteresowaniem będą się cieszyć zajęcia kucharskie połączone z degustacją niespotykanych obecnie potraw i przysmaków.
W ramach Jarmarku Cysterskiego przygotowano też wiele innych atrakcji:
Muzyka: iXtet, Ryszard Stopa, Capella Cystersian;
Opowieści: Oliwskie Bajanie, Wokół bursztynu, Historyczne opowieści cysterskie, Słuchowisko świętojańskie;
Wystawy: Rysunek żurnalowy, Oliwscy twórcy;
Inscenizacje: Historyczna fotobudka, Królewskie ślubowanie, Martwa natura;
Biesiada: Cysterskie specjały.
Szczegółowy program imprezy:
https://staraoliwa.pl/rozrywka/ii-oliwski-jarmark-cysterski/
Cystersi w Oliwie
Zapowiadana impreza nieprzypadkowo odwołuje się do cysterskiej historii Oliwy i okolicy, bo faktycznie dzięki pracowitym braciom Oliwa zawdzięcza swój rozkwit gospodarczy i kulturalny.
Cystersi pojawili się w podgdańskiej okolicy już pod koniec XII wieku i przy wsparciu między innymi książąt pomorskich rozwinęli na nadanych im ziemiach rolnictwo, hodowlę i rybołówstwo.
Wzdłuż płynącego przez okolice Potoku Oliwskiego i jego dopływów wybudowali ponad dwadzieścia młynów, zatem z wybitną zręcznością korzystali z możliwości podsuwanych przez siły natury. Nie żałowali też nakładów na wybitnej klasy sztukę sakralną, czego dowodem wspaniałe wyposażenie poklasztornej Katedry Oliwskiej z między innymi jednym z najsłynniejszych instrumentów organowych na świecie.
Problemów i trudności też nie brakowało. Zasobne dobra cysterskie jak magnes przyciągały spragnionych łupów wrogich żołnierzy – pogańskich Prusów, Krzyżaków, husytow, gdańszczan i i Szwedów.
O znaczeniu cystersów w oliwskiej historii przypominają zachowane do dzisiaj zabytki i wybitne dzieła sztuki. Oprócz wspomnianego parku i świątyni katedralnej warto też zobaczyć Spichlerz Opacki i Pałac Opatów Oliwskich, a rozległość dawnych dóbr cysterskich można objąć wzrokiem z wieży widokowej na pobliskim wzgórzu Pachołek.
Bez trwającego setki lat cysterskiego zaangażowania nie byłoby współczesnej Oliwy i jej wspaniałych, przyciągających turystów z całego świata, zabytków i wyjątkowych dzieł sztuki.
Wiosną 1945 roku, po 114 latach nieobecności, cystersi wrócili do Oliwy i natychmiast włączyli się w trud budowy nowej, powojennej codzienności. Zatem cysterskie dzieło nadal trwa.
Cysteria i… Dom Zarazy
Kawiarnia Cysteria swoją nazwą trafnie nawiązuje do lokalnej historii. W działalności klimatycznego lokalu znaleźć można mnóstwo społecznego zapału i nakierowanej na lokalną społeczność inicjatywy.
Zobacz więcej – Kawiarnia Cysteria w Oliwie
W pobliżu kawiarni znajduje się Dom Bramny, zwany inaczej Domem Zarazy, który przez długie stulecia stanowił główny wjazd na teren oliwskiego klasztoru. Ten dość niepozorny zabytek pamięta XIV stulecie i jest najstarszym budynkiem na terenie Oliwy. Przez opisywaną bramę przejeżdżało mnóstwo wybitnych osobistości – królów, dyplomatów i opatów, przez co ceglany obiekt nabiera znacznie głębszego znaczenia. Nazwa Dom Zarazy przypomina o wielkiej epidemii z przełomu 1708 i 1709 roku i śmierci zakonników udzielających w tym budynku duszpasterskiej posługi.
W gotyckim Domu Zarazy działa Stowarzyszenie STARA OLIWA im. Danuty Rolke-Poczman, które tez jest zaangażowane w organizację Drugiego Oliwskiego Jarmarku Cysterskiego.
Drugi Oliwski Jarmark Cysterski;
Cysteria i Dom Zarazy;
23 czerwca 2024 r., godz. 11.30 – 20.00.
Wstęp wolny.