Powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła z powodzeniem zastępują tradycyjne systemy ogrzewania. Nowoczesna architektura budowlana coraz bardziej wskazuje na korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii, z których pompy ciepła korzystają. Coraz więcej mówi się również o tym, że są one opłacalne. Czy rzeczywiście warto instalować pompę ciepła? Jeśli tak, to dlaczego?
Łatwość montażu – wygrywa pompa ciepła powietrze-woda
Ci, którzy cenią sobie zalety pomp ciepła, a jednocześnie liczą na łatwy montaż systemu grzewczego, decydują się na instalację pompy ciepła typu powietrze-woda. Uchodzi ona za najłatwiejszą w montażu pompę ciepła ze wszystkich dostępnych tego typu instalacji na rynku. Odpowiednie jej zamontowanie, w porównaniu chociażby z gruntową pompą ciepła, nie zabiera zbyt wiele czasu. Jest to kwestia dwóch – trzech dni, po których następuje finalne przetestowanie działania i oddanie instalacji do użytku mieszkańcom domu. Tak ekspresowy montaż wiąże się z tym, że pompa ciepła typu powietrze-woda nie wymaga spełnienia takich wymogów specjalnych, jak odpowiednie usytuowanie terenu, na którym stoi ogrzewany dom czy dostępu do studni lub jeziora. Urządzenia najczęściej montowane są na stabilnym stelażu przytwierdzonym do elewacji budynku lub wykonuje się odpowiedni fundament na gruncie. Jednostka zewnętrzna z wentylatorem zajmuje niewiele miejsca, jej obudowa prezentuje się bardzo schludnie, a często sytuowana jest na tyle blisko elewacji budynku, że potrafi zupełnie umknąć uwadze np. gościom w ogrodzie.
Niezawodność działania gruntowej pompy ciepła
Pompy ciepła typu grunt-woda doceniane są przez tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają niezależność działania pompy ciepła od innych czynników zewnętrznych. W tej roli znakomicie sprawdza się gruntowa pompa ciepła, która czerpie energię spod powierzchni gruntu. Na odpowiedniej głębokości pod ziemią (poniżej 10 m od powierzchni gruntu) panuje stała, dodatnia temperatura. To właśnie ten fakt wykorzystywali inżynierowie gruntowej pompy ciepła, projektując instalację, która może ogrzewać budynek właśnie dzięki ciepłu wydobytemu spod ziemi. Na efektywność pracy pompy ciepła nie może w tym przypadku wpływać nawet w najmniejszym stopniu ani temperatura zewnętrzna otoczenia, ani warunki pogodowe (deszcz, śnieg czy inne zjawiska atmosferyczne). Tworzy się w pełni hermetyczny, zamknięty układ grzewczy, który działa bez zarzutu nawet przez dwie dekady i dłużej.
Ogrzewanie, ale i ciepła woda
Nie każdy wie, że ogrzewanie budynku to nie jedyna funkcja, jaką może pełnić pompa ciepła. Pompy ciepła w Rumi, gdzie jakość wody użytkowej jest coraz lepsza, wykorzystywane są często również w funkcji instalacji podgrzewającej wodę użytkową do celów domowych. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu technologii gorącego gazu, która pozwala na otrzymanie c.w.u. nawet o temperaturze 90 st. C. Uzyskiwanie c.w.u. przy wykorzystaniu pompy ciepła jest dużo bardziej ekonomiczne niż alternatywne, tradycyjne metody. W skali miesiąca bowiem liczyć można na obniżenie rachunków za ciepłą wodę nawet o 30%, co stanowi ogromną motywację dla tych, którzy stawiają na rozwiązania ekonomiczne.
Pompy ciepła a ekologia
Jeśli zależy nam na wcielaniu w życie idei proekologicznych, to w przypadku instalacji pomp ciepła nie można tego aspektu pominąć. Kluczowym elementem działania pomp ciepła jest korzystanie z tak zwanej energii odnawialnej. Odnawialne źródła energii są bardzo przyjazne ekologicznie z co najmniej kilku powodów.
Po pierwsze, są nieograniczone. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, odnawialne, jak sama nazwa wskazuje, bardzo szybko ulegają odtworzeniu, przez co są w praktyce nieograniczone. Nie ma tutaj mowy o stopniowym wyczerpywaniu się tych źródeł w miarę ich eksploatacji. Jak wiadomo, pompy ciepła do ogrzewania wykorzystują energię pochodzącą z powietrza, ziemi lub wód gruntowych. A tych jest pod dostatkiem.
Po drugie, chodzi też o brak emisji do atmosfery wielu szkodliwych substancji, tak jak ma to miejsce w przypadku palenia w kominku czy piecu. Podczas działania pompy ciepła nie dochodzi do reakcji spalania, wobec czego nie wytwarza się ani dwutlenek węgla, którego stężenie w atmosferze niebezpiecznie rośnie, o czym ekolodzy mówią przy każdej okazji publicznych wystąpień, ani dym pełen toksycznych substancji, niszczących nasze płuca.
Rozpatrując kwestię tego, czy warto zainstalować pompę ciepła, na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim fakt, że wykorzystuje ona odnawialne źródła energii. Ogranicza tym samym eksploatację coraz bardziej kurczących się złóż paliw stałych oraz przyczynia się do zdrowszego powietrza. Z punktu widzenia ekonomicznego zaś, odnawialne źródła energii są darmowe, dlatego w połączeniu z funkcją ogrzewania ciepłej wody użytkowej instalacja pompy ciepła staje się bardzo dobrą alternatywą dla drogich rozwiązań tradycyjnych.