Impreza już się odbyła

Imprezy

Wilno – barok na siedmiu wzgórzach. Spotkanie podróżnicze z Andrzejem Pasławskim

InfoGdansk
4 grudnia, 2018
Wileńskie skarby
Zdjęcie: Wileńskie skarby

Najbardziej barokowe miasto na północ od Alp, a jednocześnie, ponoć, podobnie jak Rzym – położone na 7 wzgórzach. To miejsce przenikania się kultur, narodowości, to miasto magiczne, będące jak naczynie z wodą – można zaczerpnąć szklankę, a można wypełnić morze! Zaczerpniemy więc spory łyk tego miasta.

Wileńskie opowieści – spotkanie podróżnicze w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

Zaczniemy od Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, przejdziemy głównymi ulicami miasta, delektując się kilkunastoma (z ponad 45ciu) sakralnymi obiektami, ich wnętrzami, historią. Zobaczymy miasto z wysoka, z kilku punktów widokowych, ale wejdziemy też do najmniejszych zakamarków i podwórek, gdzie nikt nie zagląda, których nie widzieli nawet mieszkańcy tego miasta.

Przejdziemy też przez granicę państwa…, które nie istnieje! Odwiedzimy bowiem autonomiczną „Republikę Zarzecza”, mającą swego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości obchodzone w…  prima aprilis!

A na koniec Zwierzyniec, dzielnica Wilna, gdzie czas się zatrzymał, gdzie w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dziś można odetchnąć wśród urokliwych, kolorowych chałupek, wśród zieleni i parków.
źródło: A. Pasławski

Andrzej Pasławski pasjonuje się podróżami od czasów dzieciństwa, w tej fascynacji jest wspierany przez żonę Barbarę. Małżeństwo otrzymało wiele nagród podróżniczych, z ich inicjatywy powstawały też ciekawe wystawy fotograficzne. Podróżnik propaguje świadomie przeżywaną turystykę, której celem poznanie walorów, specyfiki i piękna, ukrytych w niezauważanych zazwyczaj drobiazgach i detalach.

Tematyka wileńska nabiera w Gdańsku szczególnego wymiaru i znaczenia. Po II wojnie światowej wileńscy przesiedleńcy znaleźli w Gdańsku nową ojczyznę i nowe życie. W osadniczym przypływie stanowili mniejszość, za to jakże twórczą i wpływową! Doskonale znana „Miniatura” kontynuuje tradycje Wileńskiego Teatru Łątek, warto też przywołać postacie Alfonsa Łosowskiego, Wiesława Gruszkowskiego czy Stanisława Michela – to postacie o kresowej przeszłości, bez zaangażowania których nie byłoby historycznej i turystycznej atrakcyjności obecnego Gdańska.

INFORMACJE
Wilno – barok na siedmiu wzgórzach. Spotkanie podróżnicze z Andrzejem Pasławskim;
Filia nr 16 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku;
ul. Dworska 27, 80-506 Gdańsk;
Data wydarzenia: 13.12.2018, godzina 17.00