W tym stosunkowo nowym obiekcie dydaktycznym wystawy poświęcone morświnom – mało znanym i coraz rzadszym waleniom bałtyckim.
W 2014 roku bałtycką populację morświnów oszacowano na zaledwie 447 osobników. Stąd też wpis do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w kategorii CR oznaczającej krytyczne zagrożenie…
Wystawy opisują specyfikę i znaczenie tych ciekawych ssaków oraz historię i tematykę ich bałtyckiej egzystencji. Sporo też informacji o pomysłach uratowania ich skrajnie zagrożonej populacji. Prezentacja informacji tradycyjna i przy użyciu technik multimedialnych. Wystawa opowiada też o innych waleniach sporadycznie odwiedzających nasze morze, w Bałtyku obserwowane były delfiny białonose i zwyczajne, finwale i humbaki.
Przy budynku wielkoformatowa wystawa „Ryby Bałtyckiego Skarbca” z efektownym przedstawieniem najciekawszych gatunków tutejszej ichtiofauny, m. in. belony, ostrosza i rekinka psiego.
Helski Dom Morświna jest częścią projektu „Błękitna Wioska”, którego celem akademicka i szkolna edukacja z zakresu bałtyckiej biologii i ekologii. Być może będzie też punktem wyjścia do budowy „Morświnarium” – placówki naukowo-badawczej o charakterze i znaczeniu podobnym do pobliskiego Fokarium.
Dom Morświna w Helu;
ul. Portowa 4, 84-150 Hel;
Godziny otwarcia: codziennie godz. 11.00-15.00