Zdjęcie: Muzeum Emigracji działa w budynku Dworca Morskiego
Placówka działa w budynku Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim, zatem w lokalizacji kluczowej dla emigracyjnej tematyki – dla tysięcy Polaków okolica była przestrzenią ostatniego kontaktu z ojczystą ziemią. W muzealnym budynku zawiera się wielka wartość historyczna i architektoniczna.
Dworzec Morski w Gdyni
Obiekt udostępniono w 1933 roku jako jeden z najnowocześniejszych dworców morskich w Europie, obsługiwano w nim transatlantycki ruch pasażerski. Budynek to również perła modernistycznej architektury, która jest swego rodzaju fundamentem gdyńskiej specyfiki i tożsamości.
Otwarte w 2015 roku muzeum jest pierwszą polską placówką poświęconą emigracji. Temat fascynujący, poza naszym krajem żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia – każda z nich to osobna historia spleciona z emocjami i przeróżnymi motywacjami…
Gdyńskie muzeum jest też hołdem złożonym Polakom, którzy poprawy losu szukali z dala od ojczystej ziemi. Placówka działa pod adresem ul. Polska 1, w którym wielka dawka emocji i symboliki. I ważna zbieżność historii obiektu i jego muzealnego przeznaczenia – z takiego połączenia rodzi się atut autentyczności, którego brakuje wielu nowym placówkom muzealnym.
Wystawy w Muzeum Emigracji
W muzeum ciekawa i zwarta opowieść na temat przyczyn i emocji związanych z polskimi falami emigracyjnymi. Punktem wyjścia Wielka Emigracja, która była wyrazem sprzeciwu wobec rozbiorowej przemocy. Pracujący silnik parowy to nawiązanie do rewolucji przemysłowej, która z niektórych krajów uczyniła „ziemię obiecaną” i cel najważniejszych w życiu podróży. Spora część wystawy to emocjonalny opis losów rodziny Sikorów, która zostawiając za sobą skromną wiejską chatę szukała szczęścia za „wielką wodą”…
Wystawę wzbogaca świetnie dobrana oprawa dźwiękowa, odgłosy syren okrętowych, parowozów bardzo sugestywnie oddają nastrój emigracyjnych rozterek i niepokojów…
Jednym z najciekawszych eksponatów będzie być może model „Batorego”, w opisywanym muzeum powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego. Powstaje i powstać nie może… Temat na osobne opowiadanie…
Na wystawie ciekawe ujęcie rzeczywistości Polski Ludowej z m. in. małym Fiatem, chyba najważniejszym symbolem tamtej epoki. Toporne autka nie dla wszystkich oznaczały spełnienie życiowych marzeń i aspiracji. A samolotowa kabina to nawiązanie do wielkich fal emigracji z czasów nam najbliższych.
W muzeum wielowątkowe ujęcie emigracyjnej tematyki – wskazanie na przyczyny ekonomiczne, polityczne, wojny i prześladowania… I sporo przestrzeni do emocjonalnego i osobistego kontaktu z polską historią…
INFORMACJE
Muzeum Emigracji w Gdyni
ul. Polska 1, 81-001 Gdynia
Telefon: 58 670 41 61
email: biuro@muzeumemigracji.pl