Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na kolejny wykład dotyczący historii tego portowego miasta, jego budowa uznawana jest za jedno z najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej.
Tym razem dzieje Gdyni zostaną opowiedziane przez pryzmat twórczości trzech wybitnych artystów-fotografików, których zachowane prace stanowią obecnie bezcenne źródło dotyczące historii międzywojennej Polski i pierwszych lat powojennej rzeczywistości.
Henryk Poddębski wytrwale fotografował też formacje Wojska Polskiego, jego znakomite zdjęcia zostały zaprezentowane na jednej z wystaw w Muzeum II Wojny Światowej.
Gdynia na trzy sposoby, Gdynia w ujęciach trzech różnych fotografików, którzy pokazywali miasto w trzech różnych dziesięcioleciach
Lata 20. XX wieku pokazane są oczyma Romana Morawskiego, kolejna dekada to miasto w obiektywie Henryka Poddębskiego. Tadeusz Wański pozostawił po sobie zdjęcia Gdyni z lat 40-50. Prace tych twórców różniły się nie tylko czasem, w którym zostały powstały, ale również techniką i stylem wykonania.
O historii miasta z morza ukazanej na fotografiach opowie Dariusz Małszycki. Dariusz Małszycki — kustosz z ponad dwudziestoletnim stażem pracy w Muzeum Miasta Gdyni, pracownik Działu Historycznego, opiekun zbioru fotografii. Autor artykułów i prac naukowych i popularnonaukowych z historii Gdyni i okolic, m.in. „Tadeusz Wański (1894-1958). Gdyński piktorialista”. Kurator licznych wystaw prezentujących dokonania fotografów, którzy w swych pracach pokazywali Gdynię i jej i okolice od lat 20. XX w. do współczesności. Między innymi kurator wystawy „Widzialne Niewidzialne. Fotografie Tadeusza Wańskiego” czy „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w fotografii Romana Morawskiego”.
„Gdynia w obiektywie Romana Morawskiego, Henryka Poddębskiego i Tadeusza Wańskiego”;
Wykład w Muzeum Miasta Gdyni;
ul. Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia;
4 listopada 2021 r., godz. 17.00.