Turcja jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się krajów turystycznych na świecie. W ciągu ostatnich 20 lat liczba turystów wzrosła z 8 mln w 2000 do 39,5 mln w 2018 roku; apogeum odnotowano w 2014 roku (41,3 mln). Ruch turystyczny na obszarze Turcji rozkłada się dość nierównomiernie. Skupia się głównie w zachodniej i południowej części kraju, a najczęściej odwiedzanymi miejscami są Stambuł, wybrzeże egejskie i śródziemnomorskie, nieco rzadziej Efez-Pamukkale i Göreme-Kapadocja, gdzie przeważa pobytowa turystyka wypoczynkowa.
Prezentacja podróżnicza dawnej Gruzji i Armenii
Wschodnia część kraju (Anatolia) jest zupełnie inna. Choć nie ma tu tak wielu zabytków i jest zdecydowanie słabiej rozwinięta, to jednak stanowi dość niezwykły, nieodkryty w świecie turystycznym zakątek naszego globu, obfitujący w różnorodne kulturowe walory turystyczne. Dla przeciętnego Europejczyka jest to baśniowa, orientalna kraina, do której na szczęście nie dotarły jeszcze wszystkie nowinki zachodniej cywilizacji; kraina, której mieszkańcy żyją wyznaczonym od wieków niezmiennym rytmem. To także region obfitujący w piękne górskie szlaki, oszałamiające krajobrazy, zagubione miasta i wsie oraz inne zapomniane miejsca (cmentarze, klasztory, kościoły) związane niegdyś z historią i kulturą dawnej Armenii i Gruzji (VIII–XI w.).
Zagubione w urwistych dolinach stare gruzińskie kościoły i klasztory to prawdziwy klejnot okolic Yusufeli. Niegdyś górzysta kraina na północ od Erzurum, w stronę Artvin, należała w średniowieczu do królestwa Gruzji (Tao-Klarjeti), o czym przypominają liczne kościoły, klasztory, zamki i mosty. Niesamowity krajobraz ze wspaniałą architekturą sakralną – mieszanką stylów gruzińskiego, ormiańskiego, seldżuckiego i perskiego – na długo zapada w pamięć. Do najważniejszych należą wzniesione w X w. n.e. kościoły w Haho (Khakhuli), Öşkvank (Oshki), Dörtkilise (Otkhta) i pochodzący z VIII w. n.e. kościół w Işhan (Ishkhani).
Marek Drzewowski – wielki miłośnik podróży na Kaukaz i do Azji Środkowej, który miał okazję podziwiać gruzińskie zabytki podczas swojego ostatniego, grudniowego wypadu do Batumi i Turcji Płn.-Wsch. Autor wielu lokalnych przewodników turystycznych, monografii parafii i kościołów. Były dziennikarz sportowy z blisko 20-letnim stażem, uczestnik dziesiątków imprez sportowych rangi Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w Gdańsku i wieloletni wykładowca.
Tao-Klarjeti – Zagubione piękno dawnej Gruzji. Spotkanie z Markiem Drzewowskim
Muzeum Narodowe w Gdańsku/ Oddział Etnografii;
ul Cystersów 19, 80-300 Gdańsk;
Termin: 29.03.2020 g. 15.00;
Bilet: 1 zł.