Muzea

Muzeum Gdańska czeka na kolejny rekord Guinnessa

InfoGdansk
11 lipca, 2023

Miasto Gdańsk stara się o kolejny rekord Guinnessa! Po spektakularnym i rekordowo licznym powitaniu Nowego Roku, największej bursztynowej bryle na świecie – przyszedł czas na rekord o bardziej naukowym charakterze.

Próba ustanowienia nowego gdańskiego rekordu Guinnessa odbędzie się 18 sierpnia 2023 r. w wyjątkowo ciekawej przestrzeni Muzeum Nauki Gdańskiej.

Najdłuższe zegarowe wahadło na świecie

Rekordowa tematyka dotyczy tym razem najdłuższego wahadła zegarowego na świecie. W Muzeum Nauki Gdańskiej zobaczyć można zegar z wahadłem o długości 31,22 m. Urządzenie powstało pod koniec 2016 roku z inicjatywy dr inż. Grzegorza Szychlińskiego, organizatora Muzeum Zegarów Wieżowych.

Ten wyjątkowy zegar doskonale koresponduje z przeszłością muzealnej przestrzeni. Urządzenie działa w wieży kościoła św. Katarzyny, w którym pochowany został Jan Heweliusz – wybitny astronom i pionier w zastosowaniu wahadła w obserwacjach naukowych.

Na świecie działają też inne zegary wyposażone w wahadła o zaskakującej długości. W chińskim Ganzhou czas odmierza wahadło o długości 12,8 m, natomiast w genewskim hotelu Cornavin kołysze się wahadło o długości aż 30,02 m. Zatem pod względem długości wahadła gdański zegar nieznacznie wyprzedza czasomierz ze Szwajcarii, uważanej notabene za jeden z najważniejszych na świecie ośrodków myśli zegarmistrzowskiej.

Gdański zegar określany jest roboczą nazwą „P-31m”. Litera „p” dotyczy łacińskiego słowa „pendulum”, które oznacza wahadło. Natomiast „31m”wskazuje na długość.

Zobacz też – Kuchnia na wymiar Gdańsk

W związku z próbą ustanowienia kolejnego rekordu Muzeum Gdańska ogłosiło konkurs na docelową nazwę zegarowego urządzenia. Do propozycji należy dołączyć uzasadnienie (do 2300 znaków długości) i wysłać na adres mailowy bijemyrekordy@muzeumgdansk.pl do dnia 7 sierpnia 2023 r.

Gra jest warta świeczki, bo zwycięzca konkursu weźmie udział w ceremonii ustanowienia rekordu, a jego personalia zostaną wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa i będą wyszczególnione na muzealnej wystawie.

Gdańskie rekordy Guinnessa

Przygoda z prestiżowymi wpisami zaczęła się na przełomie 2000 i 2001 roku,, gdy w przestrzeni Długiego Targu ponad 10 tysięcy gdańszczan i gdańszczanek powitało Nowy Rok w akompaniamencie pobrzękujących dzwoneczków.

Na kolejny rekord przyszło poczekać dwie dekady. W dniu 28 czerwca 2022 r. w Muzeum Bursztynu przeprowadzono pomiary bryły bursztynu sumatrzańskiego, która została oficjalnie uznana największą bryłą bursztynu na świecie i również wpisana do prestiżowej księgi rekordów.

Z bursztynową tematyką łączy się również artystyczna działalność pana Tomasza Ołdziejewskiego, który uzyskał dwa rekordowe potwierdzenia i wpisy. Najpierw w niewiarygodnie krótkim czasie wykonał najdłuższy na świecie model „Titanica” z bursztynu, a potem nie zwalniając artystycznego tempa wykonał bursztynową latarnię, również wyróżnioną przyznaniem rekordu Guinnessa.

Zobacz też – Jak zlecać wywóz gruzu?

Przez kilka tygodni w Muzeum Bursztynu prezentowana była Bursztynowa Arka Przymierza – przyciągające uwagę dzieło powstało dzięki zaangażowaniu Tomasza Ołdziejewskiego, Artusa Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak.

Zobacz więcej – Odsłonięcie Bursztynowej Arki Przymierza

Zatem rekordowych osiągnięć stopniowo w Gdańsku przybywa. Nie powinno to dziwić – nadmotławskie miasto cieszy się wyjątkowym znaczeniem w historii tej części europejskiego kontynentu.

Skarby w Muzeum Nauki Gdańskiej

Wspomniana placówka muzealna działa na poddaszu i w wieży kościoła św. Katarzyny – najstarszej istniejącej świątyni parafialnej w Gdańsku.

Działalność muzeum świetnie do tej kościelnej przestrzeni pasuje. Patronka św. Katarzyna Aleksandryjska fascynowała się dociekaniami naukowymi, a w kościele został pochowany Jan Heweliusz – wybitny astronom i pierwszy Polak zaproszony w szeregu elitarnego londyńskiego Royal Society. Zaproszenie w zaszczytne grono poprzedziło dochodzenie naukowe przeprowadzone w Gdańsku przez młodego Edmunda Halleya, wschodzący autorytet naukowy w brytyjskim i potem światowym wydaniu.

Zobacz więcej – Edmund Halley przyjechał do Gdańska

Jan Heweliusz w astronomicznych poszukiwaniach nie był osamotniony, bo znakomite wsparcie otrzymał ze strony żony Elżbiety, która mimo młodego wieku błyskotliwie radziła się z nawet najbardziej skomplikowanymi matematycznymi obliczeniami.

W Muzeum Nauki Gdańskiej zobaczyć więc można ciekawą wystawę poświęconą Heweliuszowi i jego utalentowanej małżonce. Do tego unikatową kolekcję zegarów wieżowych oraz zegar pulsarowy – uznawany za najdokładniejszy zegar na świecie!

Górna część wieży kryje unikatowy instrument muzyczny – carillon zbudowany z aż 50 dzwonów, to największy taki instrument w Europie Wschodniej. Warto też wyjść na taras widokowy, bo z wieży kościoła św. Katarzyny podziwiać można panoramę zabytkowego Gdańska widzianą od mniej znanej strony,