Rozmaitości

Jak dotrzeć do Gdańska? Wybierz dogodną formę transportu!

InfoGdansk
20 marca, 2023

Gdańsk należy do najpopularniejszych miast pod względem turystycznym w całej Polsce. Każdego roku stolicę województwa pomorskiego odwiedzają miliony gości zarówno z kraju, jak i ze świata. Przyjezdni mają szeroki wybór środków transportu, które po kolei omawiamy w tym tekście.

Samochód

Duża część krajowych turystów dociera do Gdańska własnym samochodem. Dobre skomunikowanie miasta, do którego można w krótkim czasie dojechać autostradą z kierunków południowych, sprawia, że to wygodne rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o koszcie przejazdu autostradą A1, która przecina Polskę z północy na południe. Nieco gorzej dojazd wygląda ze wschodnich i zachodnich krańców kraju z uwagi na brak dogodnych połączeń drogowych. Decydując się na taką podróż, przed wyjazdem należy się upewnić, że ubezpieczenie OC auta jest ważne i nie wygaśnie podczas pobytu w Gdańsku.

Samolot

Zdecydowanie warto rozważyć przylot do Trójmiasta – dotyczy to zarówno zagranicznych przybyszów, jak i turystów z Polski. Połączenia lotnicze z Krakowem, Warszawą, Poznaniem czy Wrocławiem są dość tanie i szeroko dostępne, a czas podróży znacznie krótszy niż w transportu samochodem. Znika też potrzeba wykupywania w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ komunikacyjnego assistance – wystarczy polisa osobowa.

Ile kosztują bilety lotnicze na samoloty kursujące pomiędzy polskimi miastami a Gdańskiem? W tanich liniach można niekiedy znaleźć bilety w cenie nawet poniżej 100 zł, choć są to rzadkie promocje. Standardowo koszt biletu wynosi 200-400 zł w zależności od terminu i miasta wylotu. To i tak na tyle atrakcyjne kwoty, że często bardziej opłaca się rozważyć transfer samolotem niż własnym autem, szczególnie jeśli podróż odbywa się w pojedynkę i z miejsc mocno oddalonych od Pomorza.

Pociąg

Gdańsk jest miastem dobrze skomunikowanym również pod względem połączeń kolejowych. Da się tu sprawnie dotrzeć z każdego zakątka kraju, kursują też pociągi międzynarodowe. Bilety bywają dość konkurencyjne – na niektórych trasach i zakładając podróż drugą klasą z przesiadkami z uwzględnieniem linii lokalnych, z południowego końca Polski do Gdańska można dojechać pociągiem w cenie 100-150 zł w jedną stronę. Szybkość, relatywnie niski koszt i względny komfort decydują o popularności kolei jako środka lokomocji. Niektórzy uważają, że komunikacja publiczna jest generalnie lepszym rozwiązaniem w transporcie, jednak jeśli się z tym nie zgadzasz i kupujesz auto z myślą o bliższych i dalszych podróżach, pamiętaj o udokumentowaniu transakcji. Wszystkie informacje na temat umowy kupna-sprzedaży znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-co-warto-wiedziec/.

Autobus

Najtańszym sposobem na dotarcie do Gdańska zarówno z zagranicy, jak i innych miejscowości w Polsce jest skorzystanie z połączeń autobusowych. Ceny biletów bywają jeszcze niższe niż w przypadku podróży koleją, a komfort okazuje się nierzadko wyższy, niż można by przypuszczać. Nie zmienia to faktu, że na dalszych dystansach autobus nie jest uznawany za najwygodniejszą formę transportu.

Prom

Mieszkańcy Skandynawii i osoby, które ze Szwecji, Norwegii czy Finlandii przybywają do Polski, mogą zdecydować się na dotarcie do trójmiejskiego portu promem. Ceny wynoszą od kilkuset złotych wzwyż w zależności od terminu, przewoźnika i innych zmiennych. Taka podróż trwa kilka godzin, ale może być niezapomnianym przeżyciem i doświadczeniem zupełnie innym niż lot samolotem czy tym bardziej przejazd koleją.

Materiał zewnętrzny.