Impreza już się odbyła

Informacje

„Wieluń 1 września 1939 – przerwana historia” – wystawa w Muzeum II Wojny Światowej

InfoGdansk
27 marca, 2019
Żołnierze Wehrmachtu na tle zniszczonej zabudowy Wielunia. Zdjęcie z wystawy „Wieluń 1 września 1939 – przerwana historia”
Zdjęcie: Żołnierze Wehrmachtu na tle zniszczonej zabudowy Wielunia. Zdjęcie z wystawy „Wieluń 1 września 1939 – przerwana historia”

Nalot na budzący się ze snu Wieluń rozpoczął się około godziny 4.40 i przyniósł zniszczenie około 75% zabudowy miasta oraz śmierć ponad tysiąca niewinnych cywili. Atak przeprowadzony przez bombowce nurkujące Ju 87B  był jawnym złamaniem postanowień konwencji haskiej z 1907 roku– Wieluń był bowiem ośrodkiem pozbawionym znaczenia militarnego i komunikacyjnego, a niemieccy lotnicy skupili ataki na doskonale oznakowanym budynku szpitala, świadkowie zapamiętali też ostrzał ludności cywilnej prowadzony z atakujących samolotów Luftwaffe.

Wieluń – polska Guerenica

W ataku przepadł kompleks wspomnianego szpitala Wszystkich Świętych, synagoga z XIX wieku i większa część miejskiej zabudowy.

Od dłuższego już czasu nalot na Wieluń jest często przypominany w kontekście godziny jego rozpoczęcia – takie spekulacje odnośnie “pierwszych strzałów” II wojny światowej są pozbawione sensu i odwracają uwagę od sedna tej wojennej tragedii – od samego początku ukierunkowanej na eksterminację kolejnych społeczności i narodów.

Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej “Wieluń 1 września 1939 – przerwana historia” to dokumentalny zapis tego dramatu, nazywanego też “polską Guerenicą” i pierwszą niemiecką zbrodnią podczas II wojny światowej.

Na kilkudziesięciu czarno-białych fotografiach przedstawienie zniszczonego miasta, zadziwia zdjęcie niemieckich żołnierzy pozujących na tle rozbitych budynków. Czy choćby przez chwile pomyśleli, że posiany wiatr zazwyczaj przynosi burzę? Kilka lat później w sterty gruzów zamieniały się kolejne miasta III Rzeszy, wytrwale bombardowane przez eskadry brytyjskiej RAF i amerykańskiej USAAF.

W otwarciu wystawy wzięli udział goście z Wielunia: wiceburmistrz pani Joanna Skotnicka-Fiuk, Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz prof. Tadeusz Olejnik – to dzięki jego wieloletnim dociekaniom i staraniom temat bombardowania Wielunia wrócił do historycznej świadomości Polaków.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

INFORMACJE
Wystawa „Wieluń 1 września 1939 – przerwana historia”
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pl. Bartoszewskiego 1, foyer poz. -2
Wstęp wolny