W Galerii Palowej zobaczyć można kunsztowne eksponaty jubilerskie ze zbiorów Muzeum Narodowego Republiki Kazachstanu. Zabytki pochodzą z czasów starożytnych, średniowiecza oraz z XIX i XX wieku.
Prezentacja eksponatów znalezionych podczas prac archeologicznych w Kazachstanie
Większość tych misternie wykonanych ozdób odkryto podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie Kazachstanu. Ujęte w wystawowy projekt “Trakt Złotego Człowieka” będą prezentowane w muzeach całego świata, między innymi w Japonii, Korei Płd., Chinach, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Stanach Zjednoczonych.
Kazachstan jest postrzegany jako odległy i egzotyczny kraj z cywilizacyjnych obrzeży, znajomość historii i kultury tego wielkiego obszaru jest raczej nikła, tymczasem jego historia bardzo ciekawa i sięgająca czasów dalekiej starożytności. Grecki historyk Herodot opisywał Scytię (obejmującą między innymi obszar obecnego Kazachstanu) jako kraj zorganizowanej kultury stepowej, zamieszkany przez lud zaprawiony w bojach i opromieniony licznymi zwycięstwami.
Na wystawie sporo artefaktów znalezionych w scytyjskich kurhanach. Wykonane z hojnym wykorzystaniem złota potwierdzają wysoki status materialny ich dawnych właścicieli. Na terenie Kazachstanu znaleziono osiem pochówków tzw. Złotych Ludzi – lokalnych książąt o sporym znaczeniu i szeroko sięgających wpływach, w prezentowanych zbiorach znaleziska z trzech takich archeologicznych odkryć.
Na wystawie również ciekawe przedstawienia scytyjskich władców w zbrojach i stepowej odzieży.
Formułę poszerzają wykłady dotyczące na przykład uzbrojenia ludów stepowych oraz kuratorskie oprowadzania.
Wystawa „Dziedzictwo Wielkiego Stepu”;
Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska;
ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk;
Wystawa do 10 grudnia 2018 r.