Niedaleko

Rezerwat przyrody „Jar rzeki Raduni”

InfoGdansk
26 marca, 2018
Mieszkańcy Jaru Raduni.
Zdjęcie: Mieszkańcy Jaru Raduni.

Opisywany rezerwat powstał w 1972 roku i chroni przyrodnicze walory przełomu Raduni. Źródło wspomnianej rzeki znajduje się w pobliżu Jeziora Stężyckiego, następnie bystry nurt płynie przez kompleks jezior zwany „Kółkiem Raduńskim”, po czym malowniczo rozcina kaszubskie wzgórza morenowe.

Najwygodniejszym i najczęściej wybieranym miejscem rozpoczęcia wędrówki jest stacja PKP w Babim Dole, skąd łatwy dostęp do zarówno wschodniej jak i zachodniej części rezerwatu. Turyści zazwyczaj kierują się wskazaniami niebieskiego szlaku i bez pośpiechu wędrują w stronę Borkowa czy nieco dalej położonego Żukowa.

Rezerwat obejmuje odcinek przełomu Raduni o długości 6 kilometrów. Głębokość jaru miejscami dochodzi do 50 metrów, a jego zbocza porastają gęste łęgi wiązowe i lasy grądowe. Wąską ścieżkę szlaku raz po raz blokują zwalone drzewa, a zdumiewające stromizny nasuwają skojarzenia z wyzwaniami o górskim charakterze.

Rezerwat “Jar rzeki Raduni” został włączony w obszar Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Na szlaku również atrakcje historyczne. Do dzisiaj zdumiewa konstrukcyjna śmiałość mostu kolejowego w Rutkach, którego wysoko zawieszone przęsło przyciąga śmiałków i miłośników ekstremalnych odmian rozrywki. Nieco dalej zabytkowa elektrownia wodna z 1910 roku, której energia w międzywojennym okresie zasilała m.in. postępującą budowę gdyńskiego portu. Zakład działa do dzisiaj i jest ciekawym zabytkiem architektury przemysłowej.

Wytrwałych turystów zachęcamy do zakończenia trasy w Żukowie. W tej niewielkiej miejscowości m.in. zabytkowy kościół poklasztorny z wybitnymi zabytkami sztuki sakralnej.

INFORMACJE
Rezerwat przyrody “Jar rzeki Raduni”;
Data powstania – 1972;
Powierzchnia: 84,24 ha;
Długość szlaku na obszarze rezerwatu – 6 km;
Czas przejścia – ok. 4 godzin.

Galeria Rezerwat przyrody "Jar rzeki Raduni" - fotografie