Imprezy

Gdańskie wody. Wodociągi – wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

InfoGdansk
18 listopada, 2024

W najbliższą środę (20 listopada) w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się kolejne spotkanie z prof. Andrzejem Januszajtisem. Tym razem tematyka wykładu dotyczyć będzie zaopatrzenia Gdańska w wodę w czasach średniowiecza.

Na wykład zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury, które od kilkudziesięciu lat prowadzi ciekawą działalność dotyczącą między innymi historii Gdańska i bałtyckiego regionu.

Wybitny dorobek prof. Andrzeja Januszajtisa

Profesor Andrzej Januszajtis przez wiele lat był pracownikiem naukowym Politechniki Gdańskiej.
Pracę na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej łączył z pasją do Gdańska – wielkim zainteresowaniem dziejami nadmotławskiego miasta i zabytkami jego przeszłości.

Stąd wiele publikacji popularyzujących bardziej i mniej znane wątki gdańskiej historii.
Na tym nie koniec. Prof. Andrzej Januszajtis angażował się w przywracanie do życia zabytków wydawałoby się bezpowrotnie utraconych i niemożliwych do odbudowy. Takim tematem była na przykład odbudowa słynnego Zegara Astronomicznego z kościoła Mariackiego, a kolejnym prace przy carillonie z wieży kościoła św. Katarzyny.

Wykłady prof. Andrzeja Januszajtisa odbywają się w w Ratuszu Staromiejskim, każdy z nich stanowi fascynującą wędrówkę po zakamarkach gdańskiej historii.

Zaopatrzenie Gdańska w wodę

Dostęp do wody pitnej był podstawowym czynnikiem decydującym o lokalizacji i następnie funkcjonowaniu ośrodków miejskich. Nie inaczej rozegrała się osadnicza historia Gdańska, którego mieszkańcy czerpali wodę z bystrego nurtu Potoku Siedleckiego – cieku niemal zupełnie zapomnianego, przy tym bardzo ważnego w gdańskich dziejach i w zredukowanej długości istniejącego do czasów obecnych.

W XIV wieku powstał Kanał Raduni, który przekopany z inicjatywy Zakonu Krzyżackiego zwiększył produkcyjne możliwości Gdańska. Jego nurt napędzał między innymi mechanizmy Wielkiego Młyna – największego takiego zakładu w średniowiecznej Europie!
Z tego kanału pobierano też wodę do celów spożywczych, co niosło ze sobą określone, często skrajnie niekorzystne skutki zdrowotne.

Tematyka rozwoju gdańskiej sieci wodociągowej jest bardzo ciekawa, tych ważnych dla miasta zagadnień dotyczy między innymi działanie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Wewnątrz zabytku z tej trasy – Zbiornika Wody Stary Sobieski zobaczyć można wystawę „Woda dla pokoleń – historia gdańskich wodociągów” przypominającą o znaczeniu wody w funkcjonowaniu i rozwoju miasta Gdańska.
Spotkanie z prof. Andrzejem Januszajtisem zapowiada się więc bardzo ciekawie.

INFORMACJE
Gdańskie wody. Wodociągi | wykład prof. Andrzeja Januszajtisa;
NCK – Ratusz Staromiejski;
ul. Korzenna 33/35, 80-001 Gdańsk;
20 listopada 2024 r., godz. 17.30.
Wstęp wolny