Obiekt powstał pod koniec XV stulecia, obecnie jest to najdalej na północ wysunięta gdańska brama wodna. Nie zawsze tak było, ale po ostatniej wojnie zaniechano odbudowy pobliskiej bramy św. Tobiasza. Bramę Straganiarską uważa się za najmłodszą bramę wodną, faktycznie nawiązująca do flamandzkiego gotyku stylistyka wyraźnie odróżnia ten obiekt od znacznie starszych bram Krowiej czy Świętojańskiej.
Wspomniane kształty bramy to świadectwo coraz większego znaczenia wpływów niderlandzkich w funkcjonowaniu późnośredniowiecznego Gdańska. W elewacjach bramy zobaczyć można blendy, budynek flankują dwie ośmiokątne wieżyczki, kiedyś były zakończone strzelistymi iglicami, obecnie przykryte znacznie mniej efektownym stożkowym zadaszeniem. Nad łukiem bramnego przelotu od strony Motławy widoczny motyw triady heraldycznej, aranżacja bardzo podobna do układu herbów z bramy Mariackiej.
Zobacz też – Gdańsk atrakcje. TOP 5. Co warto zwiedzić w Gdańsku
Opisywany zabytek poważnie ucierpiał wiosną 1945 roku, po odbudowie (1957-58) późnogotycki obiekt przeznaczono na cele mieszkaniowe. W latach 1959-63 w tym budynku mieszkał Zbigniew Cybulski, wówczas aktor gdańskiego Teatru Wybrzeże, od wielu lat uznawany za legendę polskiej kinematografii. O tym ciekawym wątku mówi wmurowana w elewację pamiątkowa tablica.