Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim dotyczy historii polskich flotylli rzecznych, które w okresie II Rzeczypospolitej odegrały znaczącą rolę w obronie, a potem w funkcjonowaniu młodego państwa polskiego.
Wystawa opowiada o flotyllach rzecznych Marynarki Wojennej w czasach II Rzeczypospolitej
28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał rozkaz utworzenia marynarki polskiej. Dostępu do morza jeszcze nie było, ale z wielkim zapałem rozpoczęto organizację Flotylli Wiślanej. Ciekawie rozbudowane zaplecze powstało w Modlinie, gdzie między innymi działała szkoła dla marynarzy z kadrowym Batalionem Morskim. W późniejszych latach w modlińskiej Stoczni Rzecznej realizowano odważnie zakrojone prace projektowe i konstrukcyjne, w tych zakładach powstał między innymi kuter pościgowy “Batory” oraz cztery tzw. ptaszki – bardzo udane trałowce Polskiej Marynarki Wojennej.
Działalność polskich flotylli rzecznych to mało znany rozdział dziejów II Rzeczypospolitej, muzealna wystawa ciekawie opisuje różne aspekty funkcjonowania polskich jednostek, życia rzecznych marynarzy i realizowanych przez nich zadań. Flotylla Pińska z wielkim zaangażowaniem strzegła wschodnich rubieży Rzeczypospolitej, zwłaszcza na wieloetnicznym i wielokulturowym Polesiu tego rodzaju działalność nabrała szczególnego znaczenia – przypominała bowiem o funkcjonowaniu struktur państwa polskiego. Przez pewien czas pińskim marynarzom pomagali też lotnicy z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.
W centrum wystawy makieta śródokręcia monitora “Kraków”, w wystawowej narracji ważne nawiązania do epizodów z wojny obronnej 1939 roku, zwłaszcza mało znanego tematu zbrodni w Mokranach, nazywanej wymownie „marynarskim Katyniem”.
Z uwagi na rozproszenie materialnych pamiątek dotyczących tej tematyki przygotowanie wystawy łatwe nie było, jednak muzealnicy doskonale wywiązali się z tego trudnego zadania.
Wystawa wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, jej formułę poszerza ciekawy katalog dostępny w muzealnym sklepie internetowym.
Wystawa „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”;
Narodowe Muzeum Morskie, Spichlerze na Ołowiance;
ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk
Wystawa do 1 grudnia 2019 r.