Rankiem 28 listopada 1627 roku na wodach Zatoki Gdańskiej rozegrała się zaciekła bitwa, w której flota polska pokonała szwedzkie galeony.
Zatem w jutrzejszym dniu mija 397. rocznica morskiego zwycięstwa Rzeczypospolitej, a w najbliższą sobotę z udziałem historycznych rekonstruktorów odbędzie się rocznicowa impreza.
Bitwa pod Oliwą – morskie zwycięstwo Rzeczypospolitej
Wspomniana bitwa wynikała z przewlekłej wojny między agresywnym państwem szwedzkim a broniąca swoich granic Rzeczpospolitą. Stąd inwazja wojsk króla Gustawa Adolfa na Pomorze Gdańskie oraz morska blokada portowego Gdańska.
Ze względu na coraz gorszą pogodę spodziewano się zdjęcia blokady, akcja polskich okrętów miała więc bardziej podkreślić znacznie floty i słuszność podjętych kierunków jej rozwoju.
Rankiem 28 listopada 1627 roku polskie okręty wypłynęły z bazy w pobliżu Twierdzy Wisłoujście, po wyjściu na wody zatoki rozwinęły się w szyk bojowy i korzystając z pomyślnego wiatru z furią natarły na jednostki szwedzkie.
Zobacz więcej – Bitwa pod Oliwą 1627. Zmarnowane zwycięstwo
Zaskoczeni Szwedzi stawili zaciekły opór, nie sprostali jednak determinacji polskich marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej. Po utracie dwóch jednostek („Tigern” i „Solen”) pośpiesznie zrejterowali z bitewnej areny.
Arend Dickmann – admirał polskiej floty
W bitwie poległ szwedzki admirał Nils Göransson Stiernsköld. Niestety jeden z ostatnich bitewnych wystrzałów śmiertelnie ugodził polskiego admirała Arenda Dickmanna, który kilka dni później został uroczyście pochowany w krypcie kościoła Mariackiego.
Postać dowódcy polskiej floty jest do dzisiaj pamiętana, o czym też świadczy hasło, pod jakim odbędzie się kolejna rocznica morskiego zwycięstwa.
Śpiewne zapytanie „A kto dziś pamięta Arenda Dickmanna?” stanowi fragment Szanty Oliwskiej zespołu Cztery Refy, która jest chętnie śpiewana podczas koncertów piosenki morskiej i przypomina o postaci tego dowódcy o niderlandzkim pochodzeniu.
Zobacz więcej – Arend Dickmann
W trakcie rocznicowego upamiętnienia na admiralskim grobie zostaną złożone kwiaty.
397. Rocznica bitwy pod Oliwą – program imprezy
Większość wydarzeń w ramach tej imprezy odbędzie się w Bramie Nizinnej – siedzibie Stowarzyszenia Klub Morza Zejman. Program imprezy poniżej.
Stowarzyszenie Klub Morza Zejman, Brama Nizinna, Kompania Kaperska oraz Projekt Wisłoujście zapraszają na obchody 397 rocznicy morskiej bitwy pod Oliwą
17:00 – część oficjalna – oddanie czci admirałowi Dickmannowi
oraz marynarzom i żołnierzom poległym w bitwie morskiej pod Oliwą w 1627 roku.
Zbiórka grup rekonstrukcyjnych (w strojach z epoki) pod Zieloną Bramą, następnie przemarsz do Bazyliki Mariackiej i złożenie kwiatów na grobie Arenda Dickmanna
19:00 – część edukacyjno-rozrywkowa – Brama Nizinna
20:00 – prelekcje – Brama Nizinna
Tematyka wystąpień związana z bitwą oliwską, jej bohaterami a także historią Gdańska i Polski z początku XVII wieku.
21:00 – część rozrywkowa – Brama Nizinna – koncert szantowy
wystąpi Gdańska Grupa Folkowa
Wstęp – 20 zł – na części edukacyjną oraz rozrywkową (płatne gotówką przed wejściem do Bramy Nizinnej)
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
A kto dziś pamięta Arenda Dickmanna? – 397. rocznica bitwy pod Oliwą
Brama Zielona, Bazylika Mariacka, Brama Nizinna;
30 listopada 2024 r., godz. 17.00 – 01.00.