Rozmaitości

Poradnia ortopedyczna: kiedy warto się zgłosić i czego się spodziewać?

InfoGdansk
30 września, 2024

Bóle stawowe, kłopoty z kręgosłupem czy urazy układu ruchu znacząco obniżają jakość życia. Bagatelizowane mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Mając tego typu problemy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jednym z miejsc, w których możemy szukać fachowej pomocy, jest poradnia ortopedyczna. Jak przebiega wizyta w przychodni?

Wizyta u ortopedy – w jakich sytuacjach?

Ortopeda jest specjalistą, który zajmuje się schorzeniami i dysfunkcjami układu kostno-stawowego u dzieci i dorosłych. Wskazaniem do zapisania się na wizytę są m.in. bóle w stawach i kręgosłupie. Jeśli się przedłużają, mogą być objawem stanów zapalnych albo zwyrodnień stawowych.
Nie można lekceważyć bólu podczas chodzenia, siadania, schylania się czy wykonywania innych codziennych czynności.

Przy urazach, takich jak skręcenia, zwichnięcia i złamania, kontakt z ortopedą także jest obowiązkowy. Zbagatelizowane kontuzje prowadzą do uszkodzeń mięśni, więzadeł i stawów, dlatego nie powinno się ich ignorować.

Oprócz tego w poradni ortopedycznej diagnozowane i leczone są takie choroby jak osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, płaskostopie, koślawość kolan i wiele innych.

Podczas pierwszej wizyty

Do efektywnego leczenia potrzebna jest trafnie postawiona diagnoza. Z tego względu już na pierwszą wizytę przygotujmy pełną dokumentację na temat dotychczasowego leczenia i wyniki przeprowadzonych badań. Dzięki temu lekarz szybciej określi jednostkę chorobową i dostosuje plan leczenia.

Specjalista podczas konsultacji przeprowadzi dokładny wywiad medyczny na temat objawów i ich nasilenia oraz tego, jak długo nam towarzyszą. Bardzo istotne, byśmy poinformowali lekarza o wcześniej przebytych urazach i przeprowadzonych operacjach. Kolejnym etapem jest badanie fizykalne, podczas którego ortopeda przyjrzy się stawom, mięśniom i kręgosłupowi. Sprawdzi zakres ruchu i zidentyfikuje źródło bólu. Może się okazać, że będzie to niewystarczające i zostaniemy skierowani na dodatkowe badania, takie jak USG, RTG czy rezonans magnetyczny.

Na koniec lekarz ustala plan leczenia, który w zależności od potrzeb może obejmować rehabilitację, fizjoterapię, farmakoterapię, a w niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny.

Wizyta stacjonarna i teleporada

Poradnia ortopedyczna oferuje zarówno wizyty stacjonarne, jak i teleporady. Kiedy należy stawić się osobiście? Jeżeli jest to nasza pierwsza wizyta w przychodni, jesteśmy po wypadku lub niezbędne będzie badanie fizykalne, konieczna będzie wizyta stacjonarna. Natomiast kiedy chodzi o konsultację dotyczącą wyników badań czy kontynuację leczenia, możemy zazwyczaj umówić się na teleporadę.

Powierzając swoje zdrowie specjalistom z poradni ortopedycznej, mamy pewność, że jesteśmy w dobrych rękach. Lekarze współpracujący z placówką korzystają z nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i stale poszerzają swoją wiedzę, pomagając pacjentom w różnym wieku w powrocie do sprawności.