Imprezy

Sky Orunia. Spotkanie autorskie w Oliwskim Ratuszu Kultury

InfoGdansk
16 lutego, 2024

Za tydzień w Oliwskim Ratuszu Kultury odbędzie się ciekawe spotkanie autorskie, na którym Grzegorz Bryszewski przypomni o telewizyjnym fenomenie Sky Orunia i realiach społecznych lat 90-tych ubiegłego stulecia.

Stacja Sky Orunia była jedną z pierwszych prywatnych telewizji w Polsce, działając w przestrzeni Oruni wyjątkowo zapisała się w historii tej ciekawej i niewłaściwie zazwyczaj rozumianej dzielnicy.

Sky Orunia w Oliwskim Ratuszu Kultury

Czy to prawda, że jedna z pierwszych polskich prywatnych telewizji działała początkowo całkowicie za darmo i miała program zawstydzający komercyjne stacje?

Dlaczego Sky Orunia powstała właśnie na terenie tej gdańskiej dzielnicy i jak pomagała mieszkańcom?
Jaką skuteczność w przepowiadaniu przyszłości miała związana ze stacją Wróżka Benita?
Czym żyło Trójmiasto w pierwszej połowie lat 90.?

Odpowiedzi na powyższe pytania usłyszą Państwo podczas spotkania autorskiego z Grzegorzem Bryszewskim, autorem książki „Wróżka, biskup i kasety video” o działającej w latach 90. jednej z pierwszych pirackich stacji telewizyjnych – Sky Orunia. Do udziału w spotkaniu zapraszamy zarówno osoby, które nie znają historii Sky Oruni, jak i miłośników i widzów telewizji, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami.

Wypełnioną anegdotami rozmowę z autorem poprowadzi Fabian Cieślik, opowiemy o historii pirackiej (a później także legalnej) stacji Sky Orunia i procesie powstawania książki, sporo miejsca poświęcimy także latom 90. w Trójmieście, bo ta historia nie mogłaby się wydarzyć w innym czasie. Udowodnimy też, że określenie „prawda bywa ciekawsza od fikcji” w tym przypadku Sky Oruni oruńskiej telewizji nie jest pustą obietnicą.

Rozmowa z autorem potrwa 60 minut. Po jej zakończeniu będzie można nabyć „Wróżka, biskup i kasety video” o Telewizji Sky Orunia Grzegorza Bryszewskiego i zdobyć dedykację od autora.

Bryszewski pokaże nam też, dlaczego założenie tak popularnej, nielegalnej telewizji mogło się udać tylko w latach 90. I tylko na Oruni…

Sky Orunia – telewizyjny fenomen oruńskiej dzielnicy

Powstanie i rozkwit stacji Sky Orunia stały się gdańskim symbolem przemian społecznych z przełomu lat 80 i 90-tych ubiegłego stulecia. Nastąpiła wtedy prawdziwa erupcja tłamszonej latami prywatnej przedsiębiorczości, a chałupnicze pomysły zaskakiwały niekiedy wizjonerstwem i późniejszym rozmachem działania.

W ten nurt wyjątkowo ciekawie wpisała się inicjatywa pana Zbigniewa Klewiado, który przy oruńskiej ulicy Nowiny prowadził warsztat naprawy telewizorów i przypadkowo udostępnił sąsiadowi satelitarny sygnał telewizyjny. Potem nastąpił medialny rozkwit, amatorska i z początku piracka telewizja objęła swoim zasięgiem Orunię, znaczną część Śródmieścia i Pruszcza Gdańskiego! W telewizyjnej ramówce wyświetlano reportaże dotyczące oruńskiej dzielnicy, transmisje nabożeństw, relacje z lokalnych imprez i festynów. W porze wieczorowej widzom proponowano filmy o niewymagającej tematyce, a w nocy kino dla odważniejszych odbiorców…

Zobacz też – Zarządzanie najmem w Gdańsku: Kompleksowy przewodnik po kluczowych strategiach i wyzwaniach

Działalność Sky Orunia odegrała znaczną rolę w integracji oruńskiej społeczności i budowie tożsamości tej specyficznej okolicy. Dając mieszkańcom poczucie sensu działań i wypowiedzi – pan Zbigniew osiągnął efekty, o których ówczesne (obecne pewnie też) służby socjalne mogły tylko pomarzyć.

Stacja telewizyjna Sky Orunia nadawała w latach 1989-1996. O zakończeniu działalności zdecydowały niekorzystne zmiany właścicielskie i przede wszystkim kosztowne wymagania koncesyjne.

Pozostały wspomnienia, sentymenty i niemały bagaż ciekawych doświadczeń społecznych.

Pan Zbigniew Klewiado zmarł w 2017 roku, oruński wizjoner został pochowany na Cmentarzu Garnizonowym.

Spotkanie z Grzegorzem Bryszewskim zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

INFORMACJE
Spotkanie z Grzegorzem Boryszewskim, autorem książki „Wróżka, biskup i kasety wideo. Telewizja Sky Orunia (1989-1996)”;
Oliwski ratusz Kultury;
Opata Jacka Rybińskiego 25, 80-320 Gdańsk;
23 lutego 2024 r., godz. 18.00;
Wstęp wolny.