Impreza już się odbyła

Imprezy

Pokazy artyleryjskie w Centrum Hevelianum

InfoGdansk
13 lipca, 2020
Zdjęcie: Pokazy artyleryjskie w Centrum Hevelianum.

Wystrzałowa prezentacja odbywa się punktualnie w południe każdej wakacyjnej niedzieli. W bardzo ciekawym otoczeniu – w przestrzeni Niskiego Czoła Kurkowego, w sercu zabytkowych fortyfikacji zabezpieczających kiedyś miasto od newralgicznej zachodniej strony. O potędze tych umocnień przekonali się rosyjscy żołnierze, którzy podczas szturmu z 9 maja 1734 roku ponieśli koszmarne straty i nie zdołali przełamać zaciekłej obrony gdańskiego garnizonu.

Od kilkunastu lat okolica jest systematycznie zagospodarowywana przez Centrum Hevelianum – miejską placówkę edukacyjną zajmującą się między innymi promocją nauki i lokalnej historii.

Nazwa tej instytucji nawiązuje do Jana Heweliusza – związanego z Gdańskiem rajcy, piwowara i znakomitego astronoma. Wspomniany uczony jako pierwszy obywatel Rzeczypospolitej został zaproszony w szeregi elitarnego londyńskiego Royal Society.

Pokazy artyleryjskie odbywają się z użyciem armaty „Elżbieta”. Jej imię upamiętnia drugą żonę Jana Heweliusza, która ofiarnie pomagała mężowi w prowadzeniu obserwacji naukowych i jest uważana za jedną z pierwszych kobiet na świecie profesjonalnie zajmujących się astronomią.

Armatę efektownie obsługują żołnierze ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, wspomniana grupa rekonstrukcyjna od wielu lat z powodzeniem promuje koloryt gdańskiej historii.

Udział w pokazie można połączyć ze zwiedzaniem wystaw Hevelianum i spacerem przez bardzo ciekawą okolicę. Warto zawędrować na szczyt Góry Gradowej, tam pomnik Krzyż Millenijny oraz panoramiczne ujęcia miasta Gdańska, zwłaszcza jego portowo-stoczniowych terenów.

Nieco dalej zespół kościoła Bożego Ciała z Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy i samotnym pomnikiem Klawitterów – upamiętnieniem pionierów gdańskiego budownictwa okrętowego.

INFORMACJE
Pokaz artyleryjski w Hevelianum;
Niskie Czoło Kurkowe;
Pokaz w każdą niedzielę lipca i sierpnia, godz. 12:00
wstęp wolny