Zabytki

Wystawa w budynku Sali BHP

InfoGdansk
Marzec 11, 2016
Podziel się
Budynek Sali BHP
Zdjęcie: Budynek Sali BHP

Budynek wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku jako magazyn torped. O tym dawnym przeznaczeniu mówi napis „Torpedo Lagerhaus” zachowany na północnej fasadzie zabytku. Od 1962 roku w opisywanym budynku organizowano stoczniowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Do historii obiekt przeszedł w sierpniu 1980 roku, gdy wewnątrz toczyły się trudne negocjacje między strajkującymi robotnikami i delegacją rządową. Obecnie budynek Sali BHP służy funkcjom konferencyjnym, a prezentowane wewnątrz wystawy czynią z zabytku miejsce o wielkich walorach edukacyjnych.

O randze obiektu świadczą odwiedziny takich m.in. osób: Ronald Reagan, George H. Bush, Günter Grass, Michel Platini, Norman Davies czy Jean Michel Jarre.

Wystawy

Wewnątrz ciekawa wystawa zdjęć, to kilkadziesiąt wybitnie wykonanych fotografii. Warto zwrócić uwagę na legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, które w kilkupoziomowej symbolice pokazuje początek stanu wojennego.

W muzealnym sklepiku sporo produktów kojarzących się z epoką permanentnych „trudności zaopatrzeniowych”.

W głównej sali prezentacja eksponatów związanych z czasami opozycyjnych zmagań – to powielacze, maszyny drukarskie, milicyjny ekwipunek, petardy… Do niektórych turystów wracają sentymentalne wspomnienia, zwłaszcza na widok starych paczek papierosów. Wielki stół prezydialny odwołuje się do podpisanych tu porozumień sierpniowych, wspomniane wydarzenie przełomowo zapisało się w procesie polskich przemian politycznych.

Dane kontaktowe

Budynek Sali BHP

ul. Doki 1, budynek 131 A
80-863, Gdańsk
Telefon: (58) 308-42-24
Email: salabhp@solidarnosc.org.pl
www.salabhp.pl

InfoGdansk
InfoGdansk – portal gdański z nawiązaniami do historii i turystycznych atrakcji regionu. To przedłużenie przewodnickiej aktywności gdansktur.pl