Pomniki

Świętopełk i Mściwój II w Parku Oliwskim

InfoGdansk
2 października, 2017
Popiersie Świętopełka w Parku Oliwskim
Zdjęcie: Popiersie Świętopełka w Parku Oliwskim

Popiersia ustawiono w części francuskiej Parku Oliwskiego z inicjatywy Wydziału Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku. Rzeźby powstały w pracowni Alfonsa Łosowskiego, wybitnego rzeźbiarza o wileńskim rodowodzie, ich odsłonięcie nastąpiło w 1967 roku.

Książę Świętopełk (zm. 1266) odegrał kluczową rolę w dziejach średniowiecznego Gdańska. Jako niezależny władca nadał nadmotławskiej osadzie prawa miejskie, sprowadził też dominikanów czym znacznie podniósł rangę gdańskiego ośrodka. Z pewnością przesadził z prowadzeniem ekspansywnej polityki terytorialnej, której rezultatem była izolacja Pomorza i wzrost krzyżackiego zagrożenia.

W 2010 roku książę został uhonorowany nowym i bardziej wyrazistym pomnikiem, posąg ustawiono w przestrzeni skweru między ul. Świętojańską i Szeroką.

mszczuj_oliwa

Polityczne decyzje Mściwoja II ułatwiły zjednoczenie ziem polskich

Polityczne błędy starał się naprawić syn Mściwój II. Z początku bardziej warchoł i awanturnik, potem dojrzały perspektywicznie myślący władca.

Mściwój II (zm. 1294) rządził Pomorzem Gdańskim u schyłku XIII wieku. Z racji bezdzietności podjął decyzję o zawiązaniu i późniejszym zacieśnieniu współpracy z Wielkopolską. Na mocy tych postanowień (układ w Kępnie) po śmierci księcia Pomorze zostało z Wielkopolską zjednoczone, a w 1295 roku Przemysł II dokonał odnowienia Królestwa Polskiego. Zatem Mściwój II konstruktywnie zapisał się historii polskiej państwowości.

Posągi nieprzypadkowo ustawiono w Parku Oliwskim – to książęta pomorscy sprowadzili do Oliwy cystersów, późniejszą opieką przyczynili się do rozkwitu tutejszego konwentu i tutaj też znaleźli ostatnie miejsce spoczynku.

Komentarze
  • Bardzo dziwny ten pomnik. Dla czego Świetopełek ma na sobie Rzymski hełm?
    22 marca, 2020