Inne

Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk

InfoGdansk
1 maja, 2016
Zdjęcie: Pierwszy mecz rozegrano w sierpniu 2011 roku. Na murawę wybiegli wtedy piłkarze Lechii i Cracovi.

To jeden z najładniejszych stadionów piłkarskich w Europie, z bursztynową stylizacją stał się kolejnym rozpoznawalnym symbolem miasta Gdańska. Decyzja o budowie obiektu zapadła po przyznaniu Polsce i Ukrainie prawa organizacji EURO 2012 . Miasto już wcześniej przygotowało sensowne koncepcje i wizualizacje.

Dokumentacja projektowa stadionu obejmowała aż 137 tomów!

Jako lokalizację wybrano dzielnicę Letnica, decyzja odważna, bo był to wówczas zaniedbany i zapomniany fragment miejskiej przestrzeni. Plany budowy stadionu zapowiedziały ciekawy zwrot w dziejach tej pomijanej przez dziesięciolecia dzielnicy.

Prace przygotowawcze rozpoczęto w kwietniu 2008 roku, na tym etapie wycięto drzewa i krzewy, przeprowadzono też likwidację ogródków działkowych. Do realizacji wybrano projekt zaproponowany przez firmę Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Düsseldorfu, nie był to przypadkowy wybór, bo według architektonicznych koncepcji tej firmy powstały podobne obiekty w Gelsenkirchen i Hanowerze. Skalę zadania zapowiadała objętość dokumentacji projektowej – aż 137 potężnych tomów. Szeroki zakres prac ziemnych wynikał m.in. z lokalizacji budowy na terenie zasypanego jeziora Zaspa.

Prace rozpoczęto w połowie grudnia 2008 roku, nie obyło się bez komplikacji, w trakcie robót natrafiano np. na zapomniany mogielnik, likwidacja tego obiektu była kosztowna i skomplikowana. Do właściwych prac budowalnych przystąpiono w maju 2009 roku.

Kapitalną inicjatywą wykazała się wtedy Ewa Kowalska (gdańska przewodniczka), dzięki jej wytrwałości powstała fotograficzna dokumentacja postępów budowy. W lipcu 2011 roku dokonano uroczystego odbioru obiektu.

Występ Neymara na gdańskim stadionie

Powstał stadion o charakterystycznej kolorystyce elewacji, oczywiście nieprzypadkowej. Kształtem przypomina bryłę bursztynu, a podtrzymujące konstrukcję dźwigary kojarzą się z wręgami statków. To nawiązanie do bursztynowych i stoczniowych wątków gdańskiej historii. Zaproponowana kolorystyka poliwęglanowych płytek nie pozostała bez wpływu na stadionowe otoczenie – w podobnym stylu przebudowano fasadę pobliskiego hotelu Arena, tak też zaaranżowano wiaty przebudowanego przystanku tramwajowego.

Pierwszy mecz na nowym obiekcie rozegrano 14 sierpnia 2011 r., gdy lokalny zespół Lechia Gdańsk zmierzył się z drużyną Cracovii. Wynik (remis 1:1) raczej rozczarował tłumnie (aż 34 tys. widzów) zgromadzonych fanów. Emocji nie zabrakło w pierwszym rozegranym meczu międzypaństwowym, polskiej reprezentacji zabrakło sekund do zwycięstwa nad drużyną niemiecką, ostateczny wynik to 2:2. Nie zabrakło też spotkań o najwyższej randze, na stadionie rozegrano cztery spotkania imprezy EURO 2012: trzy mecze grupowe i jeden ćwierćfinałowy.

Ciekawym epizodem był mecz Lechia Gdańsk – FC Barcelona, zakończony remisem 2:2. W barwach katalońskiej drużyny pojawił się Neymar, był to dla niego debiut w europejskiej piłce, bardzo zresztą bolesny, bo tuż po wejściu na murawę został brutalnie potraktowany przez jednego z gdańskich piłkarzy.

Bursztynowy stadion

Pojemnośc obiektu wynosi 43 615 miejsc, ze względów bezpieczeństwa nie pozwala się na całkowite zapełnienie stadionu. Wspomniany efekt bursztynowej elewacji zyskano dzięki wykorzystaniu 18 tys. poliwęglanowych płytek o sześciu odcieniach żółci. Nagłośnienie obiektu zapewnia 308 głośników, urządzenia łączy sieć kabli o długości 40 kilometrów! Ciekawe są też cztery telebimy, każdy o powierzchni 70 m².

Zobacz też – Jak bezpiecznie pożyczać przez Internet

Na stadionie zorganizowano też kilka prestiżowych koncertów, fani muzyki wzięli udział w występach Jon Bon Jovi oraz Justina Timberlake.

Wraz z budową stadionu przeprowadzono rewitalizację wspomnianej we wstępie dzielnicy. Znaczenia tych działań nie powinno się jednak przeceniać, otynkowanie tego czy tamtego budynku nie przekreśla kilkudziesięciu lat zaniedbań. Z drugiej strony ta zapomniana i wydawałoby się stracona dzielnica została odzyskana na rzecz miejskiej przestrzeni. Budowa nowych obiektów Międzynarodowych Targów Gdańskich oraz ważnej trasy łączącej port z lotniskiem (tunel!) czynią ten obszar jednym z najbardziej perspektywicznych w Gdańsku!

Od maja 2021 roku obiekt nosi nazwę Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, umowa z tytularnym sponsorem obowiązywać będzie przez 6 lat.

Artykuł powstał przy współpracy z:
https://malpiszon.pl/sklep/drabinki-gimnastyczne/

 

Galeria Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk- fotografie