Muzea

Muzeum Bursztynu

InfoGdansk
Listopad 14, 2016
Podziel się
bursztyn10

Nowoczesna placówka muzealna mieści się w zespole Przedbramia Ulicy Długiej. Budowę tego gotyckiego kompleksu rozpoczęto w XIV stuleciu jako wzmocnienie obronności Bramy Długoulicznej, głównego wjazdu do miasta Gdańska. Na przełomie XVI i XVII wieku obiekt został przebudowany. Część zachodnią przeznaczono na Katownię, w części wschodniej po znacznym podwyższeniu zaczęło działać miejskie więzienie.

Pod koniec ostatniej wojny zabytek został poważnie zniszczony. Po odbudowie we wnętrzach obiektu funkcjonowała Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego. W 2006 roku otwarto w tym miejscu Muzeum Bursztynu, czym uzupełniono lukę na kulturalnej mapie Gdańska. Nadmotławskie miasto pretendujące do miana Światowej Stolicy Bursztynu wcześniej nie posiadało placówki muzealnej poświęconej tej tematyce.

Wystawy

Muzealne ekspozycje przybliżają szeroki zakres bursztynowych zagadnień. Przedstawiona została problematyka wydobycia surowca, rozwoju szlaków handlowych czy też zastosowania bursztynu w sztuce, życiu codziennym i medycynie. W muzeum znajdują się najwybitniejsze osiągnięcia gdańskiej sztuki bursztynniczej:

Kabinet bursztynowy z sygnaturą „Danzig/28. Julius /Ao 1724/Johan-George Zernebach”;

Szkatuła z 1705 r. wykonana przez Gotfrieda Turaua, jednego z twórców słynnej Bursztynowej Komnaty;

Bursztynowa amfora z 1952 roku – niedoszły dar gdańskich bursztynników dla Józefa Stalina.

Warto też zwrócić uwagę na bursztynową gitarę, jajko Faberge, inkluzję jaszczurki i wiele innych ciekawych eksponatów.

Dane kontaktowe

Targ Węglowy 26, 22-100 Gdańsk
tel. 58 301 47 33
email: bursztyn@mhmg.pl

www.mhmg.pl

 

Galeria
InfoGdansk
InfoGdansk – portal gdański z nawiązaniami do historii i turystycznych atrakcji regionu. To przedłużenie przewodnickiej aktywności gdansktur.pl