Postacie

Jakub Kabrun (1759-1814)

InfoGdansk
8 marca, 2016
Zdjęcie: Jakub Kabrun - wybitny kupiec i filantrop

Urodził się w Gdańsku, pochodził z rodziny kupieckiej o szkockich korzeniach. W nadmotławskim mieście ciekawie mieszały się wielonarodowościowe wątki historii, osoba Jakuba Kabruna była tej tendencji potwierdzeniem. Od najmłodszych lat zaskakiwał niezwykłą (nawet jak na tamte czasy) zaradnością i operatywnością. Z wielką swobodą i intuicją rozwijał kolejne interesy, na przykład w 1803 roku sprowadził z Niemiec do Gdańska tkaczy damaszku. Ich praca na rzecz jego firmy okazała się być wielce zyskowna.

Dzięki zaangażowaniu Jakuba Kabruna powstał Teatr Miejski w Gdańsku

Sporo uwagi poświęcał też zagadnieniom kultury i sztuki, zasłynął jako kolekcjoner obrazów, akwarel, rysunków, miedziorytów, map i książek. Bogatą kolekcję przekazał testamentowym zapisem miastu; zbiory były pokazywane w otwartym w 1873 roku Muzeum Miejskim.

Jakub Kabrun był też miłośnikiem sztuk teatralnych i orędownikiem budowy teatru miejskiego z prawdziwego zdarzenia. Z jego inicjatywy w 1797 roku powołano towarzystwo na rzecz realizacji tej inwestycji, a już w cztery lata później (1801) w dopiero co wybudowanym gmachu Danzig Stadttheater wystawiono pierwszą sztukę. Tylko dzięki organizacyjnemu i finansowemu zaangażowaniu Kabruna tak sprawnie uporano się z tymi ambitnymi planami.

Zobacz też – Jak współpracować z agencją SEO?

Jako wybitnie skuteczny w działaniu został wybrany członkiem delegacji, która w 1807 roku negocjowała wysokość kontrybucji na rzecz napoleońskiej armii. Zabiegi niewiele pomogły, bo gospodarka miasta została zduszona ciężarem francuskich roszczeń i oczekiwań.

Jakub Kabrun był bez wątpienia postacią zasłużoną w gdańskiej historii, aczkolwiek jest też nieco zapomniany. W 2004 roku częściowo naprawiono uchybienie niepamięci  – w gdańskim Muzeum Narodowym odsłonięto tablicę poświęconą tej nietuzinkowej osobie.